کلوت های شهداد

صفحه اصلی > نمایش خبر

استاد اکبر صوتی درگذشتاستاد اکبر صوتی درگذشتاستاد اکبر صوتی از مهرماه سال ۱۳۹۹ درگیر بیماری و در نهایت هفته گذشته با توجه به شدت گرفتن بیماری در بیمارستان آریا تهران بستری شد و بامداد روز، پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه 1401 درگذشت.

اکبر صوتی، پیشکسوت هنر مشبک متولد ۱۳۰۸ در کرمان بود و بیش از ۱۵۰ نمایشگاه در داخل و خارج از کشور برگزار کرده بود. صوتی بیش از ۷۵ سال از عمر خود را به تولید ۳۰۰ اثر از جمله تصاویر پیامبران و بزرگان ایران‌زمین و مشاهیر و مفاخر جهان گذراند که ۱۲۵ اثر آن در موزه برج آزادی تهران و ۱۸۵ اثر نیز در موزه هرندی کرمان به نمایش گذاشته شده است.

استاد اکبر صوتی(کرمانی) یکی از هنرمندان برجسته هنر مشبک کاری بود که بیش از نیم قرن در این رشته آثار ارزشمندی را خلق کرده است. وی در سال ۱۳۰۸ در خانواده ای مذهبی و هنرمند در شهر کرمان دیده به جهان گشود. قبل از رفتن به مدرسه به مکتبخانه رفت. کلاس‌های اول تا چهارم را در دبستان کاویانی و پنجم و ششم را در دبستان ایرانشهر گذراند و تا گرفتن دیپلم در دانشسرای مقدماتی، به طور متفرقه ادامه تحصیل داد.

استاد در عین حال از کلاس اول دبستان نزد دایی خود مرحوم حاج علی صوتی که در نقاشی فرش و کاشی و گچ‌بری و پته‌دوزی ید طولایی داشت، در رشته طراحی شروع به کار کرد و پس از چند سال توانست در این رشته مهارتی کسب کند. پس از اینکه دانشسرای مقدماتی را به پایان برد، به عنوان معلم در آموزش و پرورش استخدام و سپس بازنشسته شد.

در آثار استاد صوتی مضامین مذهبی و اسلامی نقش اصلی دارند. شاید اعجاز و قدرت آفرینندگی این هنرمند در همین است که مایه‌های سنتی مذهبی و ملی را در سطح جهانی متجلی می‌کند. ساختار آثار استاد از نظر فرم و قالب، متکی بر یکپارچه بودن کار با حداقل اتصال اضلاع بر سطح چوب است و از نظر محتوا مبتنی بر انتقال مضامین دینی و ملی و عرفان ایرانی است.

در سال 1334 که استاد اکبر صوتی در یکی از روستاها معلم بود اثری از وی در نمایشگاهی که از طرف ادارة فرهنگ کرمان در دبیرستان کیخسرو شاهرخ برپا شده بود، شرکت داده شد. او در کرمان، تهران و سپس در نمایشگاه کارهای دستی جهان در ژاپن رتبه اول را کسب کرد. در سال 1373 در نگارخانة میثاق تهران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به طور انفرادی نمایشگاهی برپا کرد.

از دیگر نمایشگاه‌هایی که آثارایشان در آن شرکت کرده‌اند عبارتند از:

- رمضان 1377، ششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم که منجر به دریافت لوح تقدیر از ریاست محترم جمهوری شد.
- شهریور 1381، برگزیده بازنشستگان کرمان و دریافت لوح تقدیر
- شهریور 1382، در ششمین جشنواره شهید رجائی برگزیده بازنشستگان آموزش و پرورش کشور که لوح تقدیر از ریاست محترم جمهوری وقت جناب آقای خاتمی دریافت نمود.

 

روحش شاد و یادش گرامی باد
نظرات کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

از آخرین دوره و رویداد های کرمان کرفت بازدید کرده اید؟

برای اطلاع و ثبت نام در آخرین دوره ها و رویداد های کرمان کرفت بر روی دکمه های روبرو کلیک کنید.