صنایع دستی

در کتاب حاضر که به صورت دو زبانه و با عکس های بسیار زیبای رنگی به شکلی نفیس چاپ شده . نویسنده که از کارشناسان برجسته فرش ایران است، به جنبه های گوناگونی از پیشینه، زیرساخت، طرح و ترکیب بندی و … در رابطه با «گبه» پرداخته است. تحقیقات مربوط یه کتاب در استان های فارس و بختیاری، به صورت میدانی انجام شده و منابع و مدارک اولیه نیز از بین عشایر و منابع خارجی گردآوری گردیده است.

 

نام کتاب

نویسنده

مترجم

ناشر

گبه، هنر زیرپا پرویز تناولی یساولی

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۴۲

در این کتاب، ابتدا انواع گوناگون تکنیکها و شیوه های کاربردی صنعتگران را مورد مطالعه قرار می دهد که شامل مباحثی از قبیل انواع تکنیک زرین فام و کاربرد کاشی های آبی – سفید می شود و سپس نوع تحولات و توسعه کاشی کاری را از ابتدا تا کاربرد سنت های پیش از اسلام تا دوران های مهم هنری مورد بررسی قرار می دهد و در این بررسی منطقه وسیعی از جغرافیای کشورهای اسلامی مورد پوشش قرار می گیرد.

تصاویر بکار رفته در این کتاب اساساَ از مجموعه گرانبها و نفیس موزه بریتانیا جمع آوری شده است که البته نمونه هایی از کاشی هایی که هنوز هم در جایگاه اصلی خودشان در بناهای کشور های اسلامی قرار دارند هم در کنار این مجموعه مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است.

 

نام کتاب

نویسنده

مترجم

ناشر

کاشی های اسلامی ونیتیا پورتر دکتر مهناز شایسته فر انتشارات موسسه مطالعات هنر اسلامی

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۴۰

نام کتاب

نویسنده

مترجم

انتشارات

کاشی و کاربرد ان محمود ماهر النقش سازمان‌ مطالعه ‌و تدوین‌ کتب‌ علوم ‌انسانی ‌دانشگاهها (سمت)

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۳۵

در این‌ کتاب‌ مراحل‌ تکوینی‌ سفال‌ مورد بحث‌ و بررسی‌ قرار گرفته‌ و بر این‌ اساس‌، سفال‌ و سفالگری‌ در فلات‌ مرکزی‌ ایران‌ از آغاز نوسنگی‌ تا دوران‌ معاصر طی‌ هشت‌ فصل‌ تدوین‌ گردیده‌ است‌. در فصل‌ اول‌ چگونگی‌ پیدایش‌ نخستین‌ سفال‌های‌ ابتدایی‌، بررسی‌ و تحول‌ آن‌ در جوامع‌ روستایی‌ کوچک‌ پیگیری‌ شده‌ است‌. فصل‌ دوم‌ به‌ سفال‌ آغاز دوران‌ شهرنشینی‌ و ظهور و پیدایش‌ خط‌ اختصاص‌ یافته‌ است‌. فصل‌ سوم‌ به‌ پدیده‌ سفال‌ خاکستری‌ ـ سیاه‌ اختصاص‌ دارد که‌ جای‌ سفال‌ منقوش‌ را گرفت‌. در فصل‌ چهارم‌ به‌ دومین‌ دوره‌ و مرحله‌ شهرنشینی‌ در ایران‌، ساختمان‌ دژ و کهندژ، به‌ عنوان‌ هسته‌ مرکزی‌ شهر توجه‌ شده‌ است‌. فصل‌ پنجم‌ به‌ معماری‌ گورها در فرهنگ‌ سفال‌ خاکستری‌ ـ سیاه‌ و منقوش‌ دوره‌های‌ آهن‌ I و II اختصاص‌ دارد. در فصل‌ ششم‌ سفال‌ و کاشی‌ در دوران‌ ایلام‌ میانی‌ و جدید بررسی‌ و معرفی‌ شده‌ است‌. فصل‌ هفتم‌ به‌ ادوار تاریخی‌ ایران‌ اختصاص‌ دارد که‌ دوران‌های‌ هخامنشی‌، سلوکی‌، اشکانی‌ و ساسانی‌ را شامل‌ می‌شود. فصل‌ هشتم‌ به‌ گاهنگاری‌ و طبقه‌بندی‌ سفال‌ در دوره اسلامی‌ اختصاص‌ دارد.

 

نام کتاب

نویسنده

مترجم

ناشر

سفال و سفالگری در ایران سیف الله کامبخش فرد انتشارات ققنوس

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۳۲

فلزکاری در هنرهای اسلامی در منطقه موصل عراق، موضوع کتاب حاضر است. این پژوهش در حوزه هنرهای سنتی شاخه «هنر فلزکاری» در شهر موصل در زمان سلجوقیان و اوایل حکومت مغولان است. «نویسنده می‌کوشد تا به بررسی و پژوهش روی آثار فلزی ساخته هنرمندان موصل و هنرمندان مهاجر این شهر به دمشق و قاهره بپردازد که خود دستاورد آنها را آثار فلزی موصل ـ دمشق و موصل ـ قاهره می‌نامد.» در فصل اول آثار فلزی اسلامی پیش از عصر عباسی از جمله ابزارآلات جنگی و ظروف کاربردی بررسی می‌شود. در فصل دوم آثار فلزی کاربردی ساخته شده در موصل ارزیابی می‌شود. در فصل سوم آثار فلزی هنرمندان موصلی در دمشق بررسی می‌شود. و در فصل چهارم نیز آثار فلزی موصل و قاهره تحت کنکاش قرار می‌گیرد. از دیگر موضوعات مورد بررسی، شیوه و سبک فلزی موصل و تزئینات مرتبط است.

 

نام کتاب

نویسنده

مترجم

ناشر

فلزکاری اسلامی ریچل وارد  دکتر مهناز شایسته فر انتشارات موسسه مطالعات هنر اسلامی

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۳۰

 

نام کتاب

 نویسنده

مترجم

انتشارات

صنعت شیشه  اف.جی.ترنس مالونی محمد رمضانی گوتنبرگ

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۵۲

هنر- صنعت یا همان شیوه سفالگری در ایران سابقه ای بسیار طولانی دارد. سابقه سفالگری که در ایران به هزاره ای هشتم قبل از میلاد می رسد از جهت های بسیاری در خور اهمیت است، توسعه این هنر در ادوار گوناگون با برخورداری از عوامل متععدی چون اقتصاد، کشاورزی، باورهای مذهبی و ادبیات شکل گرفته، تا به امروز ادامه پیدا کرده است.در هر عصر و دوره ای همراه با تحولات فرهنگی، سیاسی و اجتماعی، سفالگری ایران نیز با نوآوری، نقش آفرینی در زنگی روزمره مردم نقش اساسی ایفا کرده است.
این کتاب در شناسایی هنر سفالگری ایران برای علاقه مندان، به ویژه دانشجویان رشته های تاریخ هنر، باستانشناسی، هنرهای سنتی، صنایع دستی و…. می باشد.

نام کتاب

نام نویسنده

مترجم

انتشارات

پیشینه سفال و سفالگری در ایران  محمد یوسف کیانی نسیم دانش

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۴۹

هنر سنتی خراطی یکی از گرایش هایی است که در صنایع دستی چوبی وجود خراطی که در اکثر جوامع بشری رد پایی از خود بر جای گذاشته است، قدمتی از سه هزار سال دارد.

 

نام کتاب

 نویسنده

مترجم

ناشر

خراطی

داوود ملایی اونجی

سمت


۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۴۰

در این کتاب نویسنده با مطالعه سفرنامه ها و پژوهش های هنری، با استفاده از دوخت های قدیمی موجود در موزه هنرهای تزئینی و سازمان صنایع دستی، جمع آوری نمونه دوخت های قدیمی مردم کرمان با استفاده از تجربیات پته دوزان قدیمی کرمان چه در زمینه دوخت پته و چه در زمینه تاریخچه پته دوزی این کتاب را گردآوری و تالیف نموده است.

نام کتاب

 نویسنده

مترجم

ناشر

دنیای هنر پته دوزی

طاهره باقی

انتشارات بین المللی حافظ


۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۳۸

صفحه ما در فیس بوک اشتراک گذاری شاتا