فرش

این کتاب حاصل بررسی و جستجوی فرشبافی منطقه ای تاریخی و کهن ایران است که بی شک میراث دار فصل مهمی از هنر و فرهنگ این دیار است. در خراسان حضور و ارزش هنرهای دستی به ویزه فرش را می توان در قلب کویر احساس کرد. فرشبافی در خواف، گناباد، قاین، طبس و بیرجند تنها نشان گر گوشه کوچکی از هنر مناطقی است که هر یک پیشینه ای فرهنگی در تاریخ خود دارند. بخش نهایی کتاب شامل مجموعه ای زیبا از فرش های کوچک پارچه بلوچی است که معرف اندیشه هنری در تفکر اقوامی است که همواره مورد توجه کمی قرار گرفته اند.

نام کتاب

نویسنده

مترجم

ناشر

بر کویرهای سبز جنوب، فرش خراسان شیرین صور اسرافیل احیاء کتاب

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۴۶

در کتاب حاضر که به صورت دو زبانه و با عکس های بسیار زیبای رنگی به شکلی نفیس چاپ شده . نویسنده که از کارشناسان برجسته فرش ایران است، به جنبه های گوناگونی از پیشینه، زیرساخت، طرح و ترکیب بندی و … در رابطه با «گبه» پرداخته است. تحقیقات مربوط یه کتاب در استان های فارس و بختیاری، به صورت میدانی انجام شده و منابع و مدارک اولیه نیز از بین عشایر و منابع خارجی گردآوری گردیده است.

 

نام کتاب

نویسنده

مترجم

ناشر

گبه، هنر زیرپا پرویز تناولی یساولی

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۴۲

نگارنده در کتاب حاضر به جنبه‌های مهم حفاظت و نگهداری از فرش دست‌باف، این هنر دستی ارزشمند اشاره کرده و سپس ضمن توجه دادن به سازوکارهای پیش‌گیری از آسیب‌های احتمالی محیطی برای فرش، روش‌های مرمت و نیز بازسازی فرش‌های آسیب‌دیده را به رشته تحریر درآورده است.

نام کتاب

نویسنده

مترجم

ناشر

تعمیر قالی شرقی پیتر.اف استون غلامرضا طوسیان شاندیز موسسه انتشاراتی جمال هنر

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۳۸

«افشار» را می‌توان کتاب جامعی درخصوص افشارها با رویکرد معرفی دستبافته‌های آن‌ها دانست که ثمره تلاش و تحقیقی میدانی و کتابخانه‌ای است. اطلاعات تاریخی کتاب در مورد افشارها بسیار کامل و راهنما می‌باشد و به عبارتی در حدو ۱۵ درصد از کتاب را شامل می‌شود. در این بخش به سابقه تاریخی و موقعیت جغرافیایی و بومی و مردم شناسی افشارها و اختصاصاً افشارهای کرمان پرداخته شده است. در این بخش، از اسناد، نوشته‌های تاریخی و نقشه‌ها و نمودار پراکندگی افشارها به نحو مطلوبی در بیان شرایط و موقعیت جغرافیایی آن‌ها استفاده شده و یک تاریخ نگاری مستند را ارائه می‌دهد. همینطور تصاویر زیبایی از مناطق افشار نشین دارا می‌باشد که فضای لازم را به نوعی تصویر سازی می‌نماید.
  در ادامه مشخصات کلی فرش افشار و ورود نام فرش افشار به ادبیات فرش را می‌خوانیم. مشخصات تاریخی و سیر تحول و انواع فرش‌های افشارها، ابعاد فنی و تکنیکی با توضیحات توأم با تصویر جهت فهم بهتر مطالب و همچنین وضعیت تولید، تجارت و صادرات آن در دوره‌های تاریخی و به نوعی سرگذشت آن به خوبی پرداخته می‌شود که حاصل مجموعه‌ای از مطالعات اسنادی و میدانی است. مسئله‌ای که در بخش پژوهش‌های فرش معمولاً همراه با هم نیست و مشکلاتی را شامل می‌شود.
  معرفی ابعاد تکنیکی و فنی بافت فرش افشار همچنین ساختار فرش در بین اقوام مختلف افشار و بیان ویژگی منحصر به فرد هر یک از این اقوام نیز قابل تأمل و جالب است. قواره‌های فرش افشار، تعیین قدمت، طرح ونقشه و تمایز بین فرش‌های افشار و افشار گونه از دیگر بخش‌های معرفی فرش افشار در این کتاب است. معرفی هریک از مناطق افشار باف کرمان نظیر سیرجان، بافت و اقطاع، بردسیر، شهر بابک و دهج، جیرفت، کوهی و اسفندقه نیز بخش دیگری از این کتاب را تشکیل داده است.
  در ادامه انواع مختلف دستبافته‌های افشار نظیر مفرش، زیراندازهای تخت باف، سفره، محفظه‌های افشاری، رکعت، خرجین، نیم خرجین، قاشق دان، قلیان دان، آئینه دان، نمکدان، چپق دان و توتون دان، قرآن دان، پوشش‌های اسب و … مورد بررسی قرار گرفته‌اند و توضیحات جالب و خواندنی در مورد کاربرد و نقوش روی آن‌ها آورده شده است. پایان بخش کتاب تصاویر فرش‌ها و سایر دستبافته‌های افشاری است که با مجموع بیش از ۱۰۵ تصویر از انواع دستبافته‌های افشار مجموعه کاملی را به همراه توضیحات تکمیلی از محل بافت، اندازه، قدمت و توضیحات نقش و نگار و رنگ آمیزی آن ارائه می‌دهد.

نام کتاب

نویسنده

مترجم

انتشارات

افشار پرویز تناولی نشر شادرنگ

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۳۱

مؤلف این کتاب  “پرویز تناولی”، محققی نام آشنا و دوستدار فرهنگ و هنر ایرانی است.نویسنده در این اثر «تاچه» را که نوعی بافته (خورجین) روستائیان چهارمحال و بختیاری است معرفی می کند. در قسمت نخست کتاب، درباره تاریخچه، طرح و نقشه، مناطق تاچه بافی و نماد ومعنای «تاچه» توضیح داده می شود. قسمت دوم کتاب حاوی تصاویر متعددی از انواع «تاچه» است.

 

نام کتاب

نویسنده

مترجم

ناشر

تاچه های چهارمحال پرویز تناولی انتشارات یساولی

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۲۹

داستان فرش کرمانشاه فصل جذاب دیگری از کتاب باشکوه فرش ایران است، حتی اگر نظیر فرش بسیاری مناطق دیگر زیربار سنگین و ناخواسته ی بحرانی که بر فرش ایران سایه افکنده به انفعال گرائیده باشد.

 

نام کتاب

نام نویسنده

مترجم

ناشر

فرش کرمانشاه شیرین صور اسرافیل نشر افتاب اندیشه

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۰۴

آرایش اسب و جلهای عشایری ایران، جامع ترین کتابی است که تاکنون درباره پوششها و تزئینات اسب نوشته شده و از همه عشایر ایران و بسیاری از روستاها و شهرها نمونه های زیبایی به چاپ رسیده است.در این کتاب مولف تنها به بافتنی ها اکتفا نکرده و ابزار دیگر اسب از جمله زین ودهنه و رکاب اسب را در اعصار مختلف مورد بررسی قرار داده است. تزئینات شتر و قاطر بخش دیگری از کتاب است.
در آرایش اسب تناولی مثل دیگر کتابهایش علاوه بر معرفی گروهی از دست بافته های ناشناخته به مصارف و مراسم و آئین هایی هم که در ورای آنهاست، پرداخته است.

نام کتاب

 نویسنده

مترجم

ناشر

جل های عشایری و روستایی ایران(آرایش اسب) پرویز تناولی انتشارات یساولی

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۵۷

 

نام کتاب

 نویسنده

مترجم

انتشارات

پژوهشی در فرش ایران نورج ژوله یساولی

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۵۳

نقوش فرش ایران و نگاره های تزئینی آن و از همه مهمتر مفاهیم بنیادی و شاید هم رازآمیز آنها، از جمله مباحث تخصصی فرش ایران می باشد که در طی چند دهه ی اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

در این کتاب به معرفی طبقه بندی قدیمی از طرح های فرش ایران پرداخته شده که بیش از دو دهه از عمر آن می گذرد و می نوان گفت امروزه مورد توجه و استفاده اغلب طراحان و تولیدکنندگان فرش قرار گرفته  و در مدارس و دانشگاه ها نیز به عنوان طبقه بندی اصلی طرحهای فرش ایران معرفی می گردد.
در این طبقه بندی بدون توجه به دلایل شکل گیری و پیدایش طرح ها و نقش ها و حتی ریز نقش های مورد استفاده در فرش، فقط با توجه به نوع آرایه ها و تزئینات طرح و همچنین اشکال تقلیدی به کار رفته و حتی با توجه به نوع تقسیم بندی متن فرش و جای گیری اشکال و تصاویر در آنها به دسته بندی  طرح های فرش ایران پرداخته اند و سپس با قیاس کلیه ی طرح های سایر فرشها و توجه به وجوه مشترک طرح در هر فرش با طبقه بندی مذکور، به اصطلاح تمتمی فرش ایران را در این فهرست گنجانیده اند.

نام کتاب

نام نویسنده

مترجم

ناشر

نقش و نگار اسلیمی ختایی در طراحی فرش و هنر تذهیب

محمدرضا هنرور

یساولی


۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۴۸

در این کتاب غیر از مسائلی که تنها به قالیبافان ایران مربوط می شود از قبیل سوابق تاریخی، ریزه کاری های فنی، روش های خاصی که رنگرزان ایرانی در کاربرد مواد رنگدار به کار می برند و جغرافیای مناطق بافت در ایران، سایر مباحث از جمله نگهداری و مراقبت های لازم از فرش، تعمیرات و رفوگری، دکوراسیون و همچنین نحوهی خرید و فروش، در مورد بافته های سایر کشورها یکسان بوده و سرفصل هایی هستند که در این کتاب مورد مطالعه قرار می گیرند.

نام کتاب

 نویسنده/مترجم

ناشر

افسانه جاویدان فرش ایران

محمد جواد نصیری

فرهنگسرای میردشتی


۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۳۶

صفحه ما در فیس بوک اشتراک گذاری شاتا