این کتاب حاصل بررسی و جستجوی فرشبافی منطقه ای تاریخی و کهن ایران است که بی شک میراث دار فصل مهمی از هنر و فرهنگ این دیار است. در خراسان حضور و ارزش هنرهای دستی به ویزه فرش را می توان در قلب کویر احساس کرد. فرشبافی در خواف، گناباد، قاین، طبس و بیرجند تنها نشان گر گوشه کوچکی از هنر مناطقی است که هر یک پیشینه ای فرهنگی در تاریخ خود دارند. بخش نهایی کتاب شامل مجموعه ای زیبا از فرش های کوچک پارچه بلوچی است که معرف اندیشه هنری در تفکر اقوامی است که همواره مورد توجه کمی قرار گرفته اند.

نام کتاب

نویسنده

مترجم

ناشر

بر کویرهای سبز جنوب، فرش خراسان شیرین صور اسرافیل احیاء کتاب
فرش |

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۴۶

این کتاب برای دانشجویان رشته‌ های مختلف هنری در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به منظور تدریس ۲ واحد موزه داری عمومی و همچنین منبع کمکی درس «آشنایی با موزه داری » رشته باستانشناسی در مقطع کارشناسی به ارزش ۲ واحد تدوین شده است.

 

نام کتاب

نویسنده

مترجم

ناشر

موزه داری نوشین دخت نفیسی سمت
فرهنگ و هنر |

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۴۵
این کتاب از سه بخش «دوره پیشین مکتب هرات»، «دوره پسین مکتب هرات» و «عصر استاد محمد سیاهقلم و استاد کمال‌الدین بهزاد» تشکیل شده است.
بخش اول، در ۶ فصل به ارزیابی مکتب هرات در روزگار شاهرخ و بایسنقر میرزا می‌پردازد که خصوصیات خاصی را در نگارگری ایران پیش رو می‌نهد. می‌توان از این عصر به عهد رشد مکتب هرات تعبیر کرد.
بخش دوم نیز در ۶ فصل، مرحله پسین مکتب هرات را می‌کاود که این مرحله را می‌توان عهد بلوغ یا دوره ترقی مکتب هرات نام نهاد.
 بخش سوم به معرفی و تحلیل آثار استاد محمد سیاهقلم و استاد کمال‌الدین بهزاد، اختصاص دارد. دو هنرمندی که به نوشته مولف این کتاب: «وسعت اطلاعات و توانایی طبع و باریک‌بینی آنها مکتب هرات را استوار و دلاویز کرده و از آنها چهره‌های اسطوره‌ای ساخته است.»

نام کتاب

نویسنده

مترجم

ناشر

مکتب نگارگری هرات یعقوب آژند فرهنگستان هنر
فرهنگ و هنر |

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۴۴

در کتاب حاضر که به صورت دو زبانه و با عکس های بسیار زیبای رنگی به شکلی نفیس چاپ شده . نویسنده که از کارشناسان برجسته فرش ایران است، به جنبه های گوناگونی از پیشینه، زیرساخت، طرح و ترکیب بندی و … در رابطه با «گبه» پرداخته است. تحقیقات مربوط یه کتاب در استان های فارس و بختیاری، به صورت میدانی انجام شده و منابع و مدارک اولیه نیز از بین عشایر و منابع خارجی گردآوری گردیده است.

 

نام کتاب

نویسنده

مترجم

ناشر

گبه، هنر زیرپا پرویز تناولی یساولی
صنایع دستی | فرش | فرهنگ و هنر |

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۴۲

در این کتاب اطلاعاتی در خصوص شناسایی نگارگری در حوزه بخارا و سمرقند عرضه شده است. نویسنده می کوشد تا ارتباط متقابل نسبت نقاشی ایران, قانون و شیوه های انفرادی نقاشان را بررسی کند. به زعم نگارنده مختصات این پژوهش عبارت است از: ۱ـ تجزیه و تحلیل مدارک علمی موجود درباره مینیاتور و تعیین مطالعه بعدی آن‌; ۲ـ دوره بندی مینیاتور قرون وسطی در آسیای مرکزی, ضمن ارائه عمومیت انتقال میراث سنت در تکامل آن‌; ۳ـ تشریح پیدایش و تکامل تدریجی زبان هنری مینیاتوری تیموری‌; ۴ـ هنر بهزاد و مسئله ارتباط متقابل سنت و اصول انفرادی مولف‌; ۵ـ تاریخچه پیدایش و تکامل تدریجی مینیاتور بخارا; ۶ـ تعیین ویژگی های هنری مکتب بخارا و ارتباط آن با سنت متقدم و تکامل بعدی.

 

نام کتاب

نویسنده

مترجم

ناشر

بهزاد و شکل گیری مکتب مینیاتور بخارا در قرن ۱۶ میلادی نسترن زندی م.م اشرافی فرهنگستان هنر
فرهنگ و هنر |

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۴۱

در این کتاب، ابتدا انواع گوناگون تکنیکها و شیوه های کاربردی صنعتگران را مورد مطالعه قرار می دهد که شامل مباحثی از قبیل انواع تکنیک زرین فام و کاربرد کاشی های آبی – سفید می شود و سپس نوع تحولات و توسعه کاشی کاری را از ابتدا تا کاربرد سنت های پیش از اسلام تا دوران های مهم هنری مورد بررسی قرار می دهد و در این بررسی منطقه وسیعی از جغرافیای کشورهای اسلامی مورد پوشش قرار می گیرد.

تصاویر بکار رفته در این کتاب اساساَ از مجموعه گرانبها و نفیس موزه بریتانیا جمع آوری شده است که البته نمونه هایی از کاشی هایی که هنوز هم در جایگاه اصلی خودشان در بناهای کشور های اسلامی قرار دارند هم در کنار این مجموعه مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است.

 

نام کتاب

نویسنده

مترجم

ناشر

کاشی های اسلامی ونیتیا پورتر دکتر مهناز شایسته فر انتشارات موسسه مطالعات هنر اسلامی
صنایع دستی |

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۴۰

نویسنده در این کتاب، پس از بحث درباره نظر مردم ایران نسبت به باغ ، کوشش کرده است باغ های قدیم و معمول ایران را در دوره های مختلف توصیف کند.وی برای این منظور، از نقاشی ها و تصویرهای قدیم و جدید استفاده کرده و در برخی موارد، باغ های ایران را بر اساس توصیف جهانگردان و شاعران از نو طرح و تصویر نموده است.

نویسنده در فصل اول کتاب در مورد گل هایی که در ایران یافت می شودو گیاهانی که مخصوص این سرزمین اند و آن هایی که از کشورهای دیگر وارد ایران شده اند، بحث می کندو به شباهت طرح های باغ و طرح های قالی ایران اشاره دارد. در فصل دوم به شرح باغ های تیموری، از دوران تیمور تا بابر می پردازد. در فصل سوم، باغ های سلطنتی اصفهان و در فصل چهارم، باغ های کرانه خزر را توصیف می کند.شرح باغ های سلطنتی تهران را در فصل پنجم کتاب می توان مطالعه کرد و در فصل ششم و هفتم به ترتیب باغ های شیراز و باغ های ایران در شمال و جنوب توصیف شده اند.

 

نام کتاب

نویسنده

مترجم

انتشارات

باغ های ایران و کوشک های آن دونالد نیوتن ویلبر مهین دخت صبا شرکت انتشارات علمی و فرهنگی
فرهنگ و هنر |

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۳۹

نگارنده در کتاب حاضر به جنبه‌های مهم حفاظت و نگهداری از فرش دست‌باف، این هنر دستی ارزشمند اشاره کرده و سپس ضمن توجه دادن به سازوکارهای پیش‌گیری از آسیب‌های احتمالی محیطی برای فرش، روش‌های مرمت و نیز بازسازی فرش‌های آسیب‌دیده را به رشته تحریر درآورده است.

نام کتاب

نویسنده

مترجم

ناشر

تعمیر قالی شرقی پیتر.اف استون غلامرضا طوسیان شاندیز موسسه انتشاراتی جمال هنر
فرش |

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۳۸

تاریخ ایران قبل از اسلام (ایران قدیم)

این مجموعه کم نظیر شامل تاریخ ایران از دوران قبل از ظهور اسلام تا زمان انقراض حکومت قاجار می باشد. تحلیل و بررسی حکومت های گذشته و نحوه زندگی مردمان آن زمان از جمله مباحث مطروحه در این اثر است.

نام کتاب

نویسنده

مترجم

ناشر

تاریخ ایران حسن پیرنیا نیک فرجام
فرهنگ و هنر |

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۳۷

کتاب هنر و معماری اسلامی، در زمره ی معتبر ترین و دقیق ترین آثاری است که تاکنون به فارسی برگردانده شده است و به لحاظ ژرفای تحقیق و گستردگی منابع و دقت موضوع از نوادر است.

نام کتاب

نویسندگان

مترجم

انتشارات

هنر و معماری اسلامی شیلا بلر و جاناتان ام.بلوم اردشیر اشراقی سروش
فرهنگ و هنر |

۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۳۶
صفحه ما در فیس بوک اشتراک گذاری شاتا