قدمت: نیمه دوم قرن ۱۶ میلادی

ابعاد: ۷۵۹*۳۳۹ سانتی متر

این فرش به سبک هرات تعلق دارد. این گروه توسط زمینه بنفش و قرمز و حاشیه آبی یا سبز مایل به زرد با یک الگوی استادانه متشکل از گل ها، کتیبه ها، اسلیمی ها و در نمونه های اولیه، حیوانات شناخته شده است.

فرش امپراطور مزین است به حیوانات طبیعی و افسانه ای نظیر گوزن خالدار، پرندگان تیره ی قرقاول، شیر، اژدها و …برخی آرمیده و برخی در حال جنگ و گریز. حاشیه ی کوچک درونی شامل ابیاتی با خطوط اسلامی با غنچه های بکار رفته بین آن ها و بعد حاشیه بزرگ، پیچک های شبیه شاخه های تاک که بینشان غنچه های بزرگ و مختلفی ظاهر می شود و سپس باندهای ابروگل به عنوان حاشیه کوچک بیرونی.

این ویژگی عهد تبادل مدل های فارسی و چینی است که در نسخه های خطی تذهیب شده آن دوره به سبک تبریز با وقار تمام مشهود است. حاشیه درونی شامل ابیات شاعرانه به فارسی است که قلمرو صفوی را به چمن زار، آسمان آبی، گل ها و سنگ های جواهر نشان تشبیه می کند که سراسر ستایش شاه را می کنند. طراح فرش با ترسیم استعاری یک باغ بهاری با کنایه به بهشت برین اشاره دارد.طراحی ترکیبی شبه شاخه های تاک و کتیبه وجه مشترک هنرهای تجسمی عهد صفوی در انواع مختلف آن است . شواهد متنی از این دوره حاکی از آن است که هنرمندانی در یک کارگاه متمرکز تصاویری را تولید می کردند که در عرصه های مختلف همچون فرش، منسوجات، تذهیب، صحافی و …به کارگرفته می شد. فرش امپراطور نام خود را از مالکان قدیمی خود (امپراطوران هابسبورگ) گرفته است . طبق رسم آن روز یک جفت از این فرش دوره صفوی را پترکبیر به امپراطور لئوپولد هدیه داد. هر دو فرش بعدها وارد مجموعه ای از موزه های هنرهای کاربردی در وین اتریش شد و سرانجام یکی از آن ها که امروزه فرش امپراطوری نامیده می شود به موزه ی هنر متروپولیتین رسید.

 

ارسالی از: گیلانی

مرجع

فرش ایران |
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۴

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه ما در فیس بوک اشتراک گذاری شاتا