یادنگار

تولد: ۱۲۹۶ کرمان / وفات: – کرمان

وی فرزند دوم احمدخان شاهرخی می باشد که ابتدا شاگرد پدر بوده و پس از مرگ پدر به همراه برادر خود در همان نقشخانه پدر مشغول به کار می شود. حسین خان شاهرخی در هر سبکی از نقاشی و طراحی قالی هنرآرائی کرده است. او قبل از افتتاح شرکت فرش با کمپانی های خارجی همکاری داشته و پس از انتقال مایملک این شرکت ها به شرکت فرش به همکاری با آن شرکت پرداخت.

تهیه و تدوین: مجتبی یزدانپناه


۲۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۱۹

برادر حسن خان به نام امیر خان شاهرخی، در ابتدا به عرصه ی طراحی فرش وارد شد اما در مدت زمان اندک آن را کنار گذاشت و با مهارتی که در طراحی نقشه ی فرش داشت، شاخه ای از کار نقشه کشی فرش را آغاز کرد که تا به امروز گمنام ترین شاخه ی هنر فرش ایران قلمداد می شود .

در گذشته چنین بوده که شطرنجی کردن طرح ها توسط دست و با مرکب صورت می گرفته که در میان این خاندان باقرخان و امیرخان بهترین جدول کشان دوره محسوب می شدند، در آن دوران امیرخان جدول کشی نقشه های فرش را در ادامه ی همان سنت و هنر کهن آماده سازی نقشه های فرش چنان دنبال کرد که در فاصله ی سال های ۱۲۸۰ تا ۱۳۱۰ ش. با داشتن بیش از بیست شاگرد و همکار، به عنوان یگانه جدول کش نقشه های فرش کرمان شهرت بسیار یافت. در واقع وی ادامه دهنده ی کار جدول کشان هنرمندان پیشین بوده است. می توان مدعی بود که اغلب نقشه های باقی مانده از طراحان کرمان که این گونه با دست جدول کشی شده اند، حاصل کارگاه جدول کشی امیرخان شاهرخی است. 

 

تهیه و تدوین: لادن افضلی


۱۲ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۳

عزیز و ژرژ عطیه، دو برادر سوری بودند که در دهه ۱۸۹۰ از سوریه به پرتلند رفتند، ده سال بعد یعنی ۱۹۰۰ در این شهر مغازه کوچک فرش فروشی دائر کردند، بیست سال بعد مرکز عمده فرش فروشی ایرانی در نیویورک را تاسیس کردند و با راه اندازی کارگاه های قالیبافی در کرمان به عرضه آن در امریکا پرداختند و تا سال ۱۹۷۸ نیز به کار تولید مستقیم فرش در کرمان و توزیع آن در آمریکا همت گماردند؛ اما پس از انقلاب اسلامی، ارتباط بازماندگان برادران عطیه با بازار فرش کرمان قطع شد.

برگرفته از کتاب «نام ها و لقب های جالب در تاریخ کرمان» تالیف محمدعلی گلابزاده


۲۹ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۹

متولد: ۱۳۰۱/۱/۱ – راین

ماشاء الله هدایتی از هنرمندان بنام فلزکاری و حکاکی روی فولاد است. هنر و دانش او در آبکاری و فولادسازی شهره خاص و عام می باشد. استاد هدایتی فلزکاری و سوهان کاری را نزد عمویش استاد علی مشهدی قاسم فرا گرفته و سپس نزد استاد شیخ غلامرضا ناظری، چاقوسازی و ظریف کاری و حکاکی روی فلز را فرا گرفت و پس از آن اسلحه سازی و قنداق سازی را نزد استاد حاج اسماعیل امیرپور آموخت. وی در امتحان اسلحه سازی که توسط اداره اسلحه و مهارت رژیم سابق در تهران برگزار شده بود رتبه اول کشوری را در سوهان کاری و قنداق سازی بدست آورد و علی رغم پیشنهاد های خوبی که توسط این اداره به او گردید به کرمان بازگشته و در دبیرستان امیرکبیر و سپس هنرستان آرشام سابق به عنوان هنرآموز به امر آموزش مشغول گردید.


۲۵ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۹

مرحوم حسین یاسائی بافنده و هنرمند معروف کرمانی، که به دلیل اقتدار او در عرصه رنگ امیزی و تهیه ریس های مرغوب به "رنگرز" شهرت یافت. فرش های بافت او تا آنجا از اعتبار، ارزش و ظرافت برخوردار بود که وجود یک تخته از آن در هر منزلی، نشان از تمکن و ثروت آن خانواده داشت.

منبع: کتاب نام ها و لقب های جالب در تاریخ کرمان (مولف: محمدعلی گلابزاده)


۱۳ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۱

از میان فرزندان حسن خان دوم، خانم عشرت شاهرخی، آخرین طراح از نسل خاندان شاهرخی که در سال ۱۳۱۹ ش.متولد شد و در سن پایین تحت نظر پدر هنرمند خود به کار طراحی فرش پرداخت.وی از کلاس پنجم دبستان با شروع کار پدر در اداره ارجمند، نزد وی در خانه شروع به کار کرد. در نزد پدر افرادی چون محمد سام، ایرانمنش و علی بیرامی نیز کار می کردند، پس از مدتی پدر وی کار رنگ و نقطه کردن بعضی از نقش ها را به او محول می کرد و در کنار کار طراحی، رنگ و نقطه را دراثر علاقه زیاد شروع نموده و تا سن ۳۴ سالگی برای پدر و اداره ارجمند مشغول به فعالیت بوده است. پس از آن پدرش اداره ارجمند را ترک کرده، شخصاً شروع به کار نمود که البته بیشتر برای فتح الله هنرمند نقشه می کشید. پس از مرگ فتح الله هنرمند پدرش کار طراحی قالی را کنار گذاشت و به کارمندی در اداره کشاورزی پرداخت و به همین علت نیز از کار طراحی و نقاشی قالی فاصله گرفت. عشرت شاهرخی علاوه بر کار طراحی و رنگ آمیزی فرش به کتابداری کتابخانۀ ملی کرمان و به عنوان مدرس طراحی و نقاشی قالی آموزشکده فنی و حرفه ای کرمان و مرکز آموزش جهاد سازندگی کرمان مشغول به کار بوده است. . وی در سال ۱۳۹۱ ه.چشم از جهان فرو بست.


۰۹ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۸

اگرچه مرحوم محمد ارجمند کرمانی با ارائه قالی های‌ منحصربه‌فرد خود به بازارهای جهانی، عنوان پرافتخار «سلطان فرش» را از بین تمامی قالیبافان مشهور ایران، به‌ خود اختصاص داد و فرش کرمان را از حیث کیفیت، شهره‌ خاص و عام نمود، لکن شهر کرمان سلطان فرش‌ دیگری هم داشت که با عرضه‌ گسترده قالی‌کرمان به خارج از کشور، با صدور قالی های نفیس خود، نام‌ کرمان را از شرقی‌ترین کشور دنیا یعنی چین تا غربی‌ترین قاره کره خاکی یعنی آمریکا، پرآوازه ساخته‌ بود؛ و او کسی نبود جز مرحوم میرزا مصطفی کمال که‌ بی‌شک پرداختن به خلاصه‌ای از زندگی و فعالیت‌های‌ تجاری این انسان موفق برای مردم فرهنگ دوست‌ میهن مان خالی از لطف نخواهد بود.

میرزا مصطفی کمال ، در عثمانی (ترکیه امروزی) بدنیا آمد، لکن در دوران کودکی، به دلیل کشتار ارامنه این کشور که توسط سلطان عبد الحمید، پادشاه وقت عثمانی صورت گرفت،  به اتفاق چند تن از خویشان خود به ایران پناه آورد و در کالج اصفهان مشغول به تحصیل شد. بعد از پایان تحصیلات و درست در عنفوان جوانی به دلایل نامعلومی به کرمان کوچ کرد و از این تاریخ تا پایان عمر در این شهر ساکن گردید.

اما آنچه که لیاقت و شایستگی مصطفی کمال را به اثبات می‌رساند، این است که وی در منطقه‌ای توانست خود را به عنوان یکی از صاحبان‌ بزرگ صنعت قالیبافی مطرح نماید، که سابقه فرش مرغوب و بادوامش‌ به قول نویسنده کتاب «هنر و صنعت قالی در ایران» به «قبل از دوران‌ صفویه برمی‌گردد،شهری که در زمان این سلسله نیز،یکی از مراکز بزرگ قالیبافی ایران محسوب می شد.

بهر حال میرزا مصطفی کمال را بایستی یکی از قالیبافانی دانست که‌ در توسعه صنعت فرش کرمان و اشاعه شهرت و معروفیت آن به خارج‌ از کشور، نقش به سزایی داشته  است.  کارگاه‌های قالیبافی مصطفی کمال، در شهر کرمان، تولیدات مرغوب‌ خود را در عدل‌بندی‌های انبوه، به وسیله شتر به بندرعباس و از آنجا از طریق کشتی، روانه بندر نیویورک در کشور آمریکا می‌ساخته است؛ که‌ همین تجارت انبوه و صادرات بی‌وقفه فرش های مصطفی کمال به‌ خارج از کشور، بالاخص آمریکا بود که موجب گردید در آغاز قرن بیستم،قالی کرمان را سراسر جهان آن روز بشناسند و کرمان یکی از بزرگترین مراکز قالیبافی جهان نام بگیرد. با استناد به اسناد و مدارک موجود در سازمان اسناد ملی کرمان، چنین درمی‌یابیم که مصطفی کمال،مدتی قبل از سال ۱۲۹۰ هجری‌ شمسی،در کرمان اقدام به راه اندازی کارگاه‌های‌ قالیبافی نمود و با گذشت زمان‌ به گسترش و توسعه آنها همت گمارد و موفق شد در مدت اندکی، شرکت قالیبافی بزرگی را با عنوان «طاوشانجیان»راه اندازی کند و توجه تجار بزرگ فرش دنیا را به خود جلب نماید.

و امروز ما شاهدیم که مردم کرمان از مردان خلاق و پرتلاشی چون مرحوم مصطفی کمال به عنوان یکی از کسانی که موجبات شکوه و شهرت جهانی قالی کرمان‌ را فراهم آوردند و با هنر منحصربه‌فرد خود، بر لوح زرین‌ افتخارات بی‌شمار مردم این دیار، نقش ‌و نگاری‌ جادوئی پدید آوردند، به نیکی یاد می‌کنند، لکن، این پایان‌ حکایت قالی کرمان نیست، چرا که محققان و متخصصان‌ بزرگ قالی دنیا براین عقیده‌اند که «نفیس‌ترین و ظریف‌ترین قالی ایران یا بهتر بگوئیم قالی دنیا در شهر کرمان تهیه می‌شود…به این ترتیب می‌توان با اطمینان خاطر، نشان افتخار را به قالیبافان کرمان اعطا کرد.

و بالاخره مصطفی کمال،یکی از جمله قالیبافان و تجار معروف فرش کرمان در سال ۱۳۳۰ در تهران دارفانی را وداع گفت‌ و در جوار حرم مطهر حضرت عبد العظیم به خاک سپرده شد.
|

متن کامل زندگینامه میرزا مصطفی کمال، سلطان تجارت فرش کرمان 

نوشته شده توسط بابک افشار


۳۱ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۹

این لقب به مرحوم محمد ارجمند، تاجر پرتلاش و کارفرمای خستگی ناپذیر قالی کرمان داده شد. مردی که با زحمات شبانه روزی و استعداد و خلاقیت هنری، توانست فرش کرمان را به جهانیان بشناسد و کاخ های شاهان را به زیور و زینت این صنعت گرانقدر که هنر کوخ نشینان کرمانی است بیاراید.

مرحوم ارجمند، روزگار کودکی و نوجوانی را در بستری از رنج ها و سختی ها گذراند، در جوانی برای امرار معاش به شغل نقاشی فرش روی آورد، پس از چندی بفکر حضور در عرصه بافت فرش افتاد و با برپا کردن یک دار قالی، کار خود را آغاز کرد. ساعات کار او از طلوع آفتاب شروع می شد و تا پاسی از شب گذشته ادامه می یافت و در تمامی این مدت با بهره گیری از آگاهی های نقش و طرح، به تهیه نقشه هایی بدیع، با رنگ هایی چشم نواز پرداخت و ضمن استفاده از بهترین مصالح مورد نیاز و رنگ ثابت، به تدریج تعداد دارهای قالی خود را افزایش داد و همزمان با بالا بردن کمیت، برد کیفیت کار خود را نیز افزود و به زودی قالی های بافت او به آستان مقدس رضوی، آستانه حضرت معصومه، کاخ سفید آمریکا و کاخ بوکینگهام انگلیس راه یافت. و سرانجام وقتی در سیزدهم آبان ۱۳۴۷ شمسی در یکی از بیمارستان های نیویورک بدرود حیات گفت، رادیو برلین آلمان اعلام کرد« محمد ارجمند، سلطان قالی جهان، درگذشت » جنازه آن مرحوم به کرمان حمل شد و در ضلع جنوب غربی بیمارستان که به عنوان نمازخانه نیز استفاده می شود، به خاک سپرده شد.

بعد از وفات تربت ما در زمین مجوی                     در سینه های مردم عارف مزار ماست

منبع: کتاب نام ها و لقبهای جالب در تاریخ کرمان(مولف: محمدعلی گلابزاده)


۲۱ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۲

تولد:  1295 ه.ش

وفات: ۳۷۶ ه .ش

حسین خان از کودکی علاقه وافری به نقاشی و طراحی داشته و هفت، هشت ساله بودند که از راه مدرسه با کیف و کتاب هایشان مستقیماً به ادارۀ فرش می رفته و کنار دست پدر مشغول به طراحی می شد. وی  سال های زیادی چه در کمپانی قالی شرق و چه در شرکت سهامی فرش ایران به کار طراحی فرش پرداخت.

در سال های آخر عمر حسین خان هر طراحی که از خود و پدرشان در خانه داشتند همه را سوزاندند، دلیل سوزاندن طرح ها این بود که طرح های احمد خان و وی به دلیل کپی های متعدد و ناقصی که از آن ها برداشته می شد به کلی تغییر شکل پیدا کرده و ایشان هر جا که می رفتند فروشندگان برای فروش قالی شان مدعی می شدند که طرح قالی از احمدخان است و این مسأله داشت هنر بی نظیر وی را مخدوش می کرد، مرجعی هم نبود که به طور مطلوب و مناسب از این طرح ها نگهداری کند، ایشان هم صرفاً برای اینکه نقش های اصیل پدر و خودشان را از دست تطاول روزگار در امان دارند همه را به آتش کشیدند و در حال حاضر قالی که از طرح حسین خان باشد وجود ندارد، ولی طرح های احمد خان احتمال دارد در شرکت فرش وجود داشته باشد که متأسفانه نگهداری نقشه ها به هیچ وجه مناسب نیست و موریانه ها بسیاری از طرح ها را خورده و ناقص نموده اند.

حسین خان بعد از مرگ پدر جانشین احمد خان شد و بعد از مدتی قصد ترک شرکت را داشته است و رئیس شرکت حقوق حسین خان را دو برابر افزایش می دهد اما از سوی حسین خان مورد رد واقع می شود و حسین خان باقی مانده عمر خویش را به کشاورزی پرداخت.

تهیه و تدوین: لادن افضلی ( کارشناس طراحی فرش)


۱۰ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۵

فرش یکی از هنرهای رایج در کرمان از روزگار قدیم بوده است. سایکس در سفرنامه خود در این خصوص آورده: کرمان تا همین اواخر برای شال های اعلای خود اشتهار تامی داشت و لی امروزه صنعت قالیبافی گوی سبقت را از صنعت مزبور ربوده است. هیچ متاعی با قالی کرمانی که از پشم یا ابریشم بافته می شود و از لحاظ نفاست و ظرافت و رنگ آمیزی فوق العاده اعلا و ممتاز است، نمی تواند رقابت کند. طرح وگرده نقوش قالی کرمان نمونه طراحی های قدیم قبل از ظهور اسلام است ولی گل و بوته کاری و رنگ آمیزی بی نهایت ممتاز آن چیزی است که ازاین نظر تحسین انسان را جلب می کند.


۲۲ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۲۸

شرکت قالی شرق O.C.M به عنوان یکی از بزرگ ترین شرکت های تولید کننده قالی در ایران، از ابتدای سال های ۱۳۰۰ه.ش. نقش مهمی در تشکل و اجتماع طراحان بزرگ فرش کرمان بر عهده داشته است. تا به آنجا که می توان واحد طراحی این شرکت را به عنوان بزر گترین مرکز تحولات و نوآوری های فرش کرمان در صد سال گذشته قلمداد نمود. شرکت قالی شرق به دنبال توسعه و گسترش شرکت بیکرز توسط سیسیل ادواردز تأسیس شد. پس از درگذشت چارلز ادواردز در سال ۱۸۹۵ میلادی، سیسیل ادواردز به جهت علاقه و لزوم پیگیری فعالیتش رکت بیکرز، زمینه ادامه فعالیت این شرکت را به نحوی مهیا نمود که پس از ورود وی به ایران در سال ۱۲۹۰ هـ.ش. در اندک زمانی دامنه فعالیت آن شرکت را با تأسیس سه شعبه اصلی در شهرهای کرمان، اراک و همدان به حداکثر ممکن افزایش داد. و شرکت بیکرز با تغییر نام خود به تولیدکنندگان قالی شرق، رسماً فعالیت فرشبافی خود را در این سه شهر آغاز و دنبال نمود.

ژان تیمویاناکی ابتدا به عنوان معاونت شرکت در کرمان فعالیت داشت. اولین مدیر شرکت قالی شرق در کرمان با نام جونی دیس قریب به دو سال مدیریت شعبه را بر عهده داشت و پس از ترک ایران، ژان تیمویاناکی به عنوان تنها نماینده شرکت قالی شرق در کرمان و شعب جوپار و ماهان انتخاب شد و تا مدتی نزدیک به سی سال ادامه یافت.

در ابتدای تأسیس این کمپانی هاشم خان شاهرخی به استخدام این شرکت، و بعدها به ریاست شعب کمپانی قالی شرق در ماهان و جوپار منصوب شد و بعد از وی احمدخان شاهرخی و باقرخان و دو پسران احمدخان به نام های حسن خان و حسین خان در این کمپانی استخدام شدند.

تهیه و تدوین: لادن افضلی


۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۴

مرحوم محمود رسولی یکی از طراحان خلاق و برتر فرش کرمان است که سال ها در این عرصه هنر آرایی کرد.او فرزند حسین رسولی از طراحان بزرگ فرش کرمان است که در سال۱۲۸۵خورشیدی در راور متولد شد. وی از کودکی در کار نقاشی صورت فعالیت داشت و در هرگونه سبکی هنرآرایی کرده است. او قبل از افتتاح شرکت فرش با کمپانی های خارجی همکاری داشت وبعد از انتقال مایلمک این شرکت ها به شرکت فرش به همکاری با آن شرکت پرداخت.

همچنین خودش در رابطه با شروع به کار طراحی فرش چنین گفته است:

"استاد من ابوی خودم بود،شاگردی کس دیگر را نکردم،اول که من کار را شروع کردم،در قلمرو گراوررسازی ونقاشی بود.پدرم به من گفت:نقش صورت را خوب کار می کنی اما عکاس بهتر از شما چهره پردازی می کند خوب است وارد هنر نقاشی قالی شوی.و از همین جا به اقلیم نقش قالی پای گذاردم.۲۰سال قبل از افتتاح شرکت سهامی فرش ایران من در همین شرکت فرش کار می کردم که به نام چهار اداره خارجی بود."

او همچنین استاد چند نفر از طراحان حال حاضر کرمان بوده که ماشاالله خان افغان زاده  و برادرش از جمله شاگردان او بوده است.

 

منابع: صور اسرافیل،شیرین،طراحان بزرگ فرش ایران،تهران،نشر پیکان،چاپ دوم،۱۳۸۱ ص۳۳۸

هنر قالیبافی از جان مایه می طلبد،مجلات،کیهان فرهنگی،سال پنجم،شماره۲،اردیبهشت۱۳۶۷،صفحه۴۴تا۴۶

ارسالی از : سعید یزدی زاده


۲۶ فروردین ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۲

 مرحوم ابوالقاسم کرباسی خالق فرش ۴۰۰ متری موجود در کاخ سنای آمریکاست، فرشی که به سال ۱۲۸۳ شمسی یعنی قریب ۱۱۰ سال قبل بوسیله این مرد بزرگ بافته شد و از طریق دریا به آمریکا ارسال گردید تا بیش از یک قرن بعنوان نماد تلاش و حمیت یک هنرمند کرمانی زیب و زیور این کاخ باشد.خلاقیت مرحوم ابوالقاسم کرباسی را از آنجا می توان شناخت که برای رفع تردید آیندگان، در خصوص متراژ این فرش – که اهل نظر می دانستند از عجایب آن روزگار بشمار می رود، آن رادر برابر شبستان غربی مسجد جامع پهن کرد و به اتفاق کارگر بافنده اش از آن عکس گرفت تا نسل های بعد، این متراژ را اغراق گویی به حساب نیاورند، زیرا می دانست مسجد جامع همیشه هست و اندازه گرفتن فاصله ستون هائی که فرش در مقابل آنها گسترده شده و نتیجتا محاسبه متراژ آن بسیار آسان است. بماند که طراحی شیوه بسته بندی این فرش برای طی آن را دور و دراز، خود حدیث و حکایتی مفصل است. گویا اکنون این قالی که به مثابه ضرب المثل معروف که می گویند” قالی کرمان هرچه پا بخورد بهتر می شود”  هنوز هم به خوبی روز اول است.

منبع: کتاب نام ها و لقبهای جالب در تاریخ کرمان (مولف: محمدعلی گلابزاده)


۲۴ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۲۰

استفاده از قالی کرمان به عنوان پس زمینه ی عکس، و به دست گرفتن اسلحه – به عنوان ژست و نماد نزدیکی به حکومت – از نکات قابل توجه این عکس است.


۱۲ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۹:۵۲

این کارگاه قالی متعلق به به جان تیموناکی، یکی از تجار خارجی مقیم کرمان بود.


۱۲ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۴۶

تولد: ۱۲۴۰ – ۱۲۶۰ راور

وفات ۱۳۲۸ کرمان

حسین رسولی کرمانی در خانواده ای به دنیا آمد  که پدرش حسن رسولی به کار طراحی روی چوب، سفال و طرح  برای زری بافی و قلمزنی مشغول بود . او با آغاز به کار کمپانی شرق در راور کرمان با کمپانی یاد شده شروع به همکاری کرد و بعد از پیدایش شرکت سهامی فرش ایران به شهر کرمان نقل مکان کرده و تا پایان عمر یعنی ۷۰ سالگی در ین شرکت مشغول به کار بود . حسین رسولی کرمانی در مدت فعالیت خود اساتید زیادی را تربیت نمود و در طراحی فرش طرح های بدیع و جدیدی را عرضه نموده که سالیان سال مورد استفاده بافندگان  و تجار فرش بوده است.  امروزه می توان در موزه ها و کاخ های جهان قالی های زیادی را با طرح های حسین رسولی کرمانی  پیدا کرد.

تهیه و تدوین : مجتبی یزدانپناه


۰۶ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۳۸

تولد: ۱۲۰۷ – کرمان / وفات : ۱۲۸۹ – کرمان

نسل بزرگ طراحان و نقاشان قالی کرمان با محسن خان آغاز می شود. وی تا سال ۱۳۱۵(ه.ق) در کار نقاشی مینیاتور و قلمدان و ورق آس بود و در این سال ها یکی از نقشه ها ی قالی کرمان را پدید آورد. از طرح های محسن خان نقاش می توان به طرح قالی پته در اندازه های ۵/۲ * ۵/۳ متر ۱۴۰ جفت متعلق به اوایل قرن سیزدهم اشاره کرد.متاسفانه امروزه نشانی از طرح های اصیل قالی کرمان که توسط محسن خان شاهرخی ابداع شده در دست نیست. تصویر مقابل، نقش بته جقه ای کار محسن خان نقاش، نشان دهنده شیوه تبدیل نقش شال ترمه به نقش قالی که رنگ هر گره به سبک نقطه زنی نقطه چین شده و جدول بندی آن کار دست است.

تهیه و تدوین: مجتبی یزدانپناه


۲۵ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۵۲

تولد: ۱۲۹۷ – کرمان

حسن صوتی یکی دیگر از نقاشان قالی کرمان که به کار رنگ آمیزی و نقطه کردن نقشه اشتغال داشته است. وی در نقاشخانه ای که توسط برادرش علی صوتی تاسیس شده بود سالها به همراه علی صاحب الزمانی مشغول به کار نقاشی  و رنگ آمیزی نقشه های قالی بود.

تهیه و تدوین: مجتبی یزدانپناه


۰۷ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۰۱

صفحه ما در فیس بوک اشتراک گذاری شاتا