کاشی، سفال و سرامیک

این شی مربوط به ۴ هزار و پانصد سال پیش می باشد
این رکاب کیفی شکل از جنس مررمریت مربوط به عصر مفرق است
ارتفاع آن ۲۸ سانتی متر و عرض ۲۸ سانتی متر وبه قطر ۸ سانتی متر می باشد .


۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۰

جنس : سرامیک
دوره زمانی : ۳۵۰۰تا ۳۰۰۰ قبل از میلاد
ابعاد : ۳ ۱/۲ × ۵ ۱/۴ اینچ (۸٫۹ × ۱۳٫۳ سانتی متر)
مرجع :


۱۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۵

کاشی سفال دورۀ صفویه
در رنگ آبی ، زرد و فیروزه ای با طرحی از پلنگ و گوزن
ابعاد : (۲۲ × ۲۲ سانتیمتر)

مرجع :


۱۸ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۵۷

در تصویر فوق خسرو همراه با ملازمان از شکار باز می گردد و شیرین همراه با ندیمه اش در حال استحمام است. ناگهان جرقه عشقی زده می شود. و این سرآغاز ماجرایی عاشقانه و داستانی شیرین است که از نظامی گنجوی برای ما به یادگار مانده است. این کاشی در خانه و موزه مقدمنگهداری می شود.


۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۳۴

این کاسه سفالی رنگ آمیزی شده با تصویر صورت یک زن با بدنی شبیه به شیر به قطر ۵۲٫۳ سانتیمتر در اختیار اشرف پهلوی بود و در سال ۱۹۴۰ میلادی،این کاسه گرانبها را به موزه آرمیتاژ واقع در سن پترزبورگ روسیه اهدا کرد.


۲۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۰

شکل بالا یک سنگ  قبر کاشیکاری، ساخته شده در ۱۳۰۰ میلادی در شهر کاشان را نشان می دهد. مقبره های افراد مهم غالبا با نشانه هایی ساخته شده از سنگ، چوب یا کاشی مشخص می شدند. این کاشی نمونه ی کوچکی از محراب مسجد است که سوی مکه را نشان می دهد. متن این کاشی قبر نشان می ده که فرد درگذشته مطابق با قوانین اسلامی و رو به کعبه دفن شده است. همچنین سوره ی اخلاص در دور تا دور این کاشی نقش شده است.


۲۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۲

این بشقاب ساخت اواخر سده ی سیزدهم یا اوایل سده ی چهاردهم میلادی است. این ظرف، به دلیل رنگ خاص آن که ناشی از به کار بردن سنگ لاجورد است، در گروه Lajvardina دسته بندی می شود . این رنگ آبی خاص بسیار متفاوت با رنگ آبی تیره ای است که در آن زمان اغلب در این نوع ظروف لعاب دار استفاده می شده. مرکز نقش داخل بشقاب تک ماهی ای را نشان می دهد که با دو دایره ی شش و ده تایی از ماهیها احاطه شده است. در زمینه ی اثر نقش هایی مانند خزه ی دریایی به همراه گلهایی نشان داده شده گویی خزه ها در اثر حرکت ماهیها به حرکت در آمده اند.

در ساخت این ظرف از روش آتش کم (low-fire) استفاده شده که در ایران در دوره ی سلجوقی استفاده می شده. در این روش از آتشی با دمای کم حدود ۷۵۰ درجه برای ثابت ساختن نقش سفالی که قبلا پخته شده و لعاب کاری شده استفاده می شود.
 


۱۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۷

این بطری سرامیکی که با لعاب سبز رنگ پوشیده شده است تصویر دو گربه سان در حال حمله را نشان می دهد. به نظر کارشناسان این اثر در ایران و به احتمال زیاد در اصفهان تحت تاثیر هنرهای چینی و اروپایی ساخته باشد. ایت اثر هم اکنون در موزه متروپولیتین نگهداری می شود.

 

مرجع


۰۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۱۱

ساخت کرمان

ابعاد: ۶٫۴ در ۳۰٫۵ سانتی متر

قدمت: اوایل قرن ۱۸ میلادی

محل نگهداری: موزه متروپولیتین

 

مرجع


۰۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۵۸

کاسه ی سرامیکی از سده ی دوازدهم و سیزدهم میلادی،

محل نگهداری: موزه ی هنرهای زیبای بوستون

 


۰۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۶

 جنس: سفال، ارتفاع: ۸۰ سانتیمتر، قدمت: سده ی سیزدهم میلادی، محل ساخت: ایران، محل نگهداری: موزه ی ارمیتاژ

مرجع: وبگاه موزه  ی ارمیتاژ


۲۷ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۸

ابعاد:  37.5 در ۲۳٫۵ سانتی متر

جنس: سرامیک

قدمت: سده ی دوازدهم یا سیزدهم میلادی

محل نگهداری: موزه ی متروپولیتن


۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۵۳

این بشقاب سرامیکی از نمونه‌های ایرانی به جا مانده از دوران حکومت سامانیان بر شرق فلات ایران است. در این دوره بسیاری از ظروفی سرامیکی به تقلید از نمونه‌های فلزی بومی و به خصوص آثار نقره‌ای به جا مانده از سنت ساسانی ساخته می‌شدند. سطح ظرف با سفال رقیق شده با آب و رنگ سفید پوشانده شده و سپس لعاب کاری شده است تا با نقوش سیاه رنگ کوفی تضاد زیبایی ایجاد کند. نقوش کوفی که به زبان عربی هستند به تقلید از میناکاری‌های سیاه رنگی که معمولا بر روی نقره انجام می‌شود طراحی شده‌اند.
این اثر امروزه در موزه ویکتوریا و آلبرت انگلستان نگهداری می‌شود.

 

مرجع


۲۷ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۱

این جام سرامیکی متعلق به دوره سلجوقی و یکی از معدود آثار ایران است که یک داستان کامل از شاهنامه را به تصویر می کشد. در هر یک از خانه ها که به صورت افقی قرار گرفته اند  تصاویری کوچک اما بسیار دقیق از صحنه های داستان بیژن و منیژه را روایت می کند. نقطه اوج داستان را می توانیم در پائین جام ببینیم که راوایتگر نجات بیژن از چاهی است که توسط افراسیاب پادشاه توران( پدر منیژه )در آن گرفتار شده است به دست رستم ببینیم. از ویژگی های این اثر این است که از سایر آثار سرامیکی که به داستان بیژن و منیژه می پردازند با تفاوتی بیش از یک سده کهن تر است. جام های شراب در ضیافت های رسمی ایرانیان باستان از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و نقش یک داستان عاشقانه بر روی جام نکته قابل توجه دیگری است. این اثر در موزه اسمیتسونیان نگهداری می شود.


۲۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۹

 قدمت: اواخر سده ی سیزدهم یا اوایل سده ی چهاردهم میلادی

منطقه ی جغرافیایی: نیشابور

محل نگهداری: موزه ی متروپولیتن

 

مرجع


۱۴ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۴۷

این گلدان زیبای سرامیکی با پیشینه‌ای نزدیک به هشتصد سال در کاشان و در دوره حکومت اتابکان سلجوق ساخته شده است. سبک رنگ آمیزی اثر تلفیقی از میناکاری و رنگ‌های درخشان پخته شده است و سه سوارکار و چهار مرد در حالت نشسته را به تصویر می‌کشد که جزئیات چهره‌های آنان حکایت از سلجوقی بودن آن‌ها دارد. این اثر با سفال سیلیسی ساخته شده که به سازنده امکان ظرافت بخشی ویژه‌ای داده است، ارتفاع گلدان در حدود ۲۳ سانتی متر و قطر آن در پهن‌ترین قسمت ۱۳ سانتی متر است.
این اثر امروزه در موزه هنر والترز نگهداری می‌شود.

 

مرجع


۱۲ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۰۰

بشقاب با نقش خرگوش زیر درخت

قدمت: ۱۵۰۰ تا ۱۵۵۰ میلادی

محل ساخت: تبریز

محل نگهداری: موزه ی ویکتوریا و آلبرت

 

مرجع


۲۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۳۵

این دوری با نقش بوته گلی که غا الب سطح داخلی آن را می پوشانند قرابت بیشتری با ظرفهای کهن تر کوباچی دارد تا با ظروف چینی. گلهای روی ساقه های نازک ممکن است شیوه کرمانی پرداخت گل و بته را تداعی کنند. ولی گلهای سفید مانده ی حاشیه دوری نشان از نوع تزئین در بعضی ظرفهای مشهدی دارند. پس این دوری خود به خود در گروه سبکی خاص از ظروف قرن هفدهم جای نمی گیرد و تنها بر پایه ی شباهتش با ظرف هایی که گمان می رود مشهدی یا کرمانی باشند نمی توان به این یا آن شهر نسبتش داد. این اثر در موزه بریتانیا نگهداری می شود.


۰۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۲۱

صفحه ما در فیس بوک اشتراک گذاری شاتا