نساجی و پوشاک سنتی

این نیم تنه مخمل کار دست هنرمندان اصفهان بوده است و توسط ” تراز الکسی میخایلویچ” حاکم روسیه به ” کریستینا الکساندارا” ملکه سوئد هدیه داده شد. این پیشکش نفیس هم اکنون در موزه اسلحه خانه سلطنتی سوئد نکهداری میشود. طرح روی پارچه مردان با لباس های اشرافی با رنگ های گرم و گل و شاخه می باشد.


۲۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۱۲

قدمت: قرن چهاردهم هجری

پلیکان یکی از نماد های مقدس مسیحیت ، است. نقش بستن این تصویر بر روی پارچه دستبافت ایرانی نشان می دهد که این پارچه برای صادرات به اروپا  بافته شده است.


۱۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۷

تصویر بالا قطعه پارچه ی ابریمشی که بخشی از یک کت بوده را نشان می دهد. پودهای این پارچه به رنگ های آبی، سرخ، سفید و سبز نقش های مختلفی را بر زمینه ی آبی تیره رنگ این پارچه ایجاد کرده اند. از جمله ی این نقش ها می توان به شاخه های بالارونده ای که به گل و برگ ختم می شوند، و یا دوایری با نقش پرندگان یا گل های رز مانند اشاره کرد. این پارچه، به ابعاد ۱۹ در ۳۱ سانتی متر، که بافت دوره ی ساسانی در ایران یا میانرودان است، در مصر کشف شده و اکنون در موزه ی هنرهای زیبای بوستون قرار دارد.


۰۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۳

کت از ابریشم و کتون از زمان صفوی متعلق به قرن ۱۶ که در موزه هنرهای کاربردی اتریش نگهداری می شود.

 

مرجع


۳۰ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۰۴

این پارچه صفوی ، اثر ذوق خواجه غیاث الدین علی نقشبند یزدی می باشد و در اوایل قرن ۱۱ ه.ق بافته شده است؛ در حاشیه این پارچه صلوات بر چهارده معصوم به خط ثلث بافته شده  و متن این پارچه با طرح محراب تزئین شده است؛ در ترنج بالای طرح کلمه الله آمده که درون این کلمه مقدس سوره فاتحه و اسم بافنده به صورت عمل غیاث بافته شده است؛ زمینه پارچه دارای نقوش گل و بوته می باشد. طول این تابلو پارچه ۲۳۵ سانتی متر است و در موزه ملی ایران نگهداری می شود.


۲۰ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۴

این بالاپوش اطلس منقوش به نبرد اسکندر و اژدها متعلق به دوره صفویه می باشد و در موزه ای در روسیه نگهداری می شود.این پارچه در روسیه به نام داماسک قزلباشی مشهور است و احتمالا به عنوان هدیه ای از سوی سفیر ایران به تزار ایوان ( ایروانوویچ(اواخر سده ١۶ م) اهدا شده است.

 

منبع: فصلنامه علمی پژوهشی نگره –  شماره ۲۲


۲۵ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۴

شال کرمان، سلسله دوزی شده

ابعاد: ۱۶۱*۱۶۱ سانتیمتر

متعلق به مجموعه بهمن بیانی

مرجع


۱۴ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۹

شال قرمز کرمان، سلسله دوزی شده با استر ساتن آبی

ابعاد: ۱۰۰*۱۰۰ سانتیمتر

متعلق به مجموعه بهمن بیانی

مرجع


۱۴ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۶

 این کفش ساخت سال ۱۷۱۰ میلادی در انگلستان می باشد که برای یک بانوی اشرافی ساخته  شده است. اگرچه طراحی کفش انگلیسی به حساب می آید،اما این اثربه نحوی ترکیبی ازهنرخاورمیانه واروپاست زیرا پارچه ای که برای ساخت این کفش به کاررفته ابریشمی بسیارمرغوب وبافته شده درایران است. این اثر در موزه ویکتوریا و آلبرت نگهداری می شود.

مرجع


۰۴ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۷

این لباس با پارچه ای به رنگ آبی تیره و طلایی لباس مخصوص اسقف کلیسا در سده ی چهاردهم میلادی بوده. اگرچه نقش پلیکان تصویر شده بر این پارچه، که نمادی از فداکاری مسیح است، الهام گرفته از نقوش ایتالیایی است و فرم موجدار نقوش گل به نظر شبیه به هنر چینی می رسد، ساختار پارچه به گونه ای است که می توان با اطمینان گفت که بافته ی ایران در دوره ی حکومت مغولان است. بنابراین حدس زده می شود که این پارچه از ایران به اروپا صادر شده و سپس از آن لباس رسمی کلیساهای غربی دوخته شده. این لباس اکنون در موزه ی ویکتوریا و آلبرت لندن نگهداری می شود.

مرجع


۲۵ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۸

این نمونه کفش چرمین بجا مانده از عصر قاجار در موزه مردم شناسی هلند نگهداری می شود.

مرجع


۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۳۸

این قطعه پارچه مخمل که با تصاویر بزرگ انسانی ( تصویر دو مرد جوان اشرافی که در باغی پوشیده از گل در دو طرف درخت سروی ایستاده اند) تزئین شده است از محصولات قابل توجه در قرون ۱۶ و ۱۷ میلادی در ایران بوده است.این پارچه مخمل احتمالا به عنوان آویز مورد استفاده قرار می گرفته است.این اثر در موزه ویکتوریا و آلبرت نگهداری می شود.

مرجع


۲۶ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۴۵

صفحه ما در فیس بوک اشتراک گذاری شاتا