پته وشال کرمان
 شال ترمه کرمانی در روزگاران گذشته رونق فراوان داشت و محصول دست هنرمند شالباف کرمانی زینت بخش دربار ایران در دوران قاجار و یکی از رقبای  سرسخت شال کشمیر بود.
این شال از کرک و پشم مرغوب گوسفندان و بزهای کرمانی بافته میشد و مرغوبیت مواد اولیهاش ارزش و اعتباری ویژهای به آن میداد. تجربه طولانی در امر شالبافی٬ مرغوبیت کرک بز به علت خشکی هوا و کمی باران و در نهایت وجود کارگر ارزان به دلیل عدم وجود فعالیتهای زراعتی و صنعتی دیگر از جمله عواملی بود که موجب مرغوبیت شال کرمان در گذشته بود و حتی بعضی از مقامات دولتی برای ترویج و کیفیت شال کرمانی اقداماتی میکردند.

۳۰ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۶

دوخت این پته به حدود سال های ۱۲۸۵ ه.ق باز می گردد. طول آن ۴۰۵ و عرض آن ۲۶۵ سانتی متر است که ۱۶ نفر از دختران و زنان کرمانی به مدت ۲ سال آن را دوخته اند. برخی روایات نیز از تلاش ۴۰ دختر و زن کرمانی در طول ۳ سال حکایت دارد. دوخت این شاهکار زیبای زنان کرمان در زمان شهاب الملک (۱۲۸۴ ه.ق) آغاز و در عهد وکیل الملک ثانی (۱۲۹۶ – ۱۲۸۵ ه.ق) به پایان رسید.

روی این اثر نفیس، شناسنامه آن نیز آمده است « در ابتدای حکومت جناب جلالت ماب شهاب الملک….جناب جلالت ماب مرتضی قلی خان وکیل الملک …». این اثر هم اکنون در موزه آستانه شاه نعمت اله ولی نگهداری می شود.

 

منبع: کتاب زن کرمانی روشنای زندگانی
نویسنده و مولف، سید محمدعلی گلاب زاده


۰۱ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۱

شال کرمان، سلسله دوزی شده

ابعاد: ۱۶۱*۱۶۱ سانتیمتر

متعلق به مجموعه بهمن بیانی

مرجع


۱۴ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۹

شال قرمز کرمان، سلسله دوزی شده با استر ساتن آبی

ابعاد: ۱۰۰*۱۰۰ سانتیمتر

متعلق به مجموعه بهمن بیانی

مرجع


۱۴ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۶

شولا: جامه گشاد و بلندی که روی لباس های دیگر می پوشند.

قدمت: دوره قاجار

جنس: پشمی، پته دوزی شده

متعلق به مجموعه خصوصی آقای بهنام مهاجری

مرجع


۱۲ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۵۵

قدمت: دوره زندیه

متعلق به مجموعه خصوصی آقای بهنام مهاجری

مرجع


۱۲ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۳

قدمت: دوره زندیه

متعلق به مجموعه خصوصی آقای بهنام مهاجری

مرجع


۱۲ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۷

این پته با ابعاد ۱۹۳*۱۴۰ سانتیمتر به احتمال زیاد متعلق به اواسط قرن ۱۹ میلادی می باشد.در متن پته یک ترنج بزرگ دیده میشود که اطراف آن با شش نیم ترنج و چهار بته جقه و گل های زیر پر شده است.


۰۹ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۱۸

این پته پرده ای با ابعاد ۲۳۱*۷۴ سانتیمتر متعلق به دوره قاجار است و بصورت جفت می باشد .طرح این پته دو درخت درهم تنیده است که با ریس های پشمی به رنگ های آبی تیره، سبز تیره، سبز روشن، نارنجی، مشکی، آبی روشن و سفید بر روی شال پشمی قرمز رنگ دوخته شده است.


۰۹ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۳۳

 این شال ترمه کرمان با ابعاد ۷۶*۷۶ سانتیمتر متعلق به دوره قاجار می باشد. جنس این شال از پشم است و با رشته های نقره گلدوزی شده است.


۰۹ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۴

این پته زیبای کرمان در قرن ۱۹ میلادی دوخته شده.است. خط دوزی های این پته با رنگ مشکی است و با رنگ های قرمز، فیروزه ای، صورتی و سفید بر روی شال پشمی به رنگ زعفرانی متن دوزی شده است.


۰۹ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۶

صفحه ما در فیس بوک اشتراک گذاری شاتا