هنرهای فلزی


مجسمه ترکیب سر شیر و سر گاو
دوره : ۱۵۰۰-۱۰۰۰ قبل از میلاد
جنس : برنز
ابعاد : ۱۱٫۴×۹٫۷×۱۴٫۸cm
مرجع :


۰۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۴۲

سازنده : علی محمد شیرازی
تاریخ : قرن ۱۸
ابعاد : طول: ۹۴٫۵ سانتی متر، عرض ۱۵ سانتی متر
جنس : فولاد
منبع :


۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۵

کلید بزرگ با طراحی گلدار بر روی دسته اش
جنس : برنز ( فلز )
ابعاد : ۲۵/۵۰۰۰ اینچ (۱۲٫۸ سانتی متر)
منبع :


۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۰

دوره زمانی : دوره قاجار قرن ۱۹ سالهای ۱۸۵۲ – ۱۸۶۰
ابعاد : طول: ۳۰٫۵ سانتی متر، عرض: ۱۳ سانتی متر
کشکول ظرفی کوچک است که دراویش و صوفیان به دست می‌گیرند. به عبارتی دیگر کشکول ظرفی ساخته شده از پوست میوه‌ای شبیه نارگیل یا فلز و سفال است که درویش‌ها آن را با زنجیری به شانه می‌آویزند. کشکول ظهیرالدوله و کشکول شاه نعمت‌الله ولی از کشکول‌های مشهور است. در میان صوفیان ایران کشکول به حدی رواج پیدا کرد که ازلوازم یا به اصطلاح درویشان از وصله‌های مهم فقر شد و جنبه روحانی و معنوی به خود گرفت و برجسته‌ترین نشانی شناسائی درویشان بود. کشکول بویژه در زمان صفویه و قاجار آرم و نشان صوفیان بوده‌است و مردم از طریق نگهداری آن درمنازل علاقه خود را به تصوف نشان می‌دادند.
مرجع :


۱۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۳

دوره زمانی : قرن ۱۳
جنس : برنج
ابعاد : طول: ۱۴٫۵ سانتی متر/ قطر: ۷٫۳ سانتی متر / ضخامت: ۰٫۵ سانتی متر
مرجع :


۰۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۳

این دستگیره ها در قالب پرنده های دندانی با بال های گسترش یافته و دم هستند که از جنس برنز ساخته شده است . این پرنده ها بر روی سطل ها ، کاسه و حوضه ها نشان داده می شود که در قرن هشتم و نهم در آشور و ایران محبوب بودند.

مرجع


۱۰ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۱

از آثار باستانی دوران ساسانیان (سده هفتم میلادی) است که در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود. این بشقاب در طبرستان یافته شده‌است.
بشقاب نقره‌ای گروه نوازندگان، از جنس نقره بوده که با طلا زراندود شده‌است، این اثر تاریخی نقش قلم زنی شده از ضیافت و بزم شاهانه را نشان می‌دهد. در تصویر شاه یا بزرگ زاده‌ای در حال نشستن، مشغول نوشیدن می‌باشد و گروه نوازندگان که از سه نفر تشکیل شده‌اند در حال اجرای موسیقی زنده برای بزرگ بزم هستند. در پایین بشقاب اجاقی که در حال پخت غذا می‌باشد، روشن است و درختی بیش از نیمی از طرح لبه بشقاب را پر کرده‌است. بر روی درخت پرنده‌ای نشسته‌است. از میان نوازندگان یک نفر در حال نواختن سازی است که با دهان از خود صدا تولید می‌کند و نوازنده‌ای دیگر در حال نواختن یک ساز زهی است.


۰۴ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۸

زینتی به شکل قلب با نقش دو گراز، این شکل زینتی با ده حلقه ای که در پشتش بوده به لباس دوخته می شده است.
جنس: طلا
ابعاد: ۵٫۱ در ۵ در ۱ سانتیمتر
قدمت: سده ی دوم پیش از میلاد تا سده ی دوم پس از میلاد (دوره ی اشکانی)
محل ساخت: ایران
محل نگهداری: موزه ی اسمیتسونیان

مرجع


۲۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۵۶

این بخور‌سوز به‌شکل شیرِ ایستاده، از جنس برنج مشبک‌کاری شده و با نقره و برنج مرصع‌کاری شده است.

داخل شکم این شیر با تکه‌های زغال و بخور پُر می‌شود. دیواره‌های سوراخ‌دار و مشبک‌ بخور‌سوز این امکان را به‌وجود آورده که رایحه آن به‌راحتی در هوا پخش شود.

در قسمت جلوی این شیر کتیبه کوفی وجود دارد و از اوایل دوره سلجوقی تا اواخر حکومت دوره صفوی نقاشان، خطاطان، فلزکاران و شاعران در خلق آثار هنری مشارکت داشتند.

این بخور‌سوز هم‌اکنون در موزه بزرگ خراسان در گالری فلزات نگه‌داری می‌شود.

موزه بزرگ خراسان در بوستان کوه‌سنگی مشهد واقع شده است.


۰۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۵۵

با حکاکی ادعیه و آیات قرآن

دوره قاجار ۱۲۱۸ ه.ق

 


۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۲۸

 جنس: نقره ی زراندود

ابعاد: ۶٫۳ در ۲۱٫۸ در ۱۱٫۷ سانتیمتر

قدمت: سده ی ششم یا هفتم میلادی (دوره ی ساسانی)

  محل نگهداری:موزه ی اسمیتسونیان

ظروف بیضی شکل به این فرم در اواخر دوره ی ساسانی رواج زیادی داشتند و بیشترین کاربرد آن به عنوان پیاله برای نوشیدن شراب بوده.

 

مرجع


۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۸

 قطر: ۷۳٫۵ سانتیمتر
قدمت: سده ی نهم یا دهم میلادی
محل ساخت: ایران
محل نگهداری: موزه ی ارمیتاژ
 


۲۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۲

قطر: ۷٫۶ سانتیمتر

قدمت: سده ۷ میلادی

محل نگهداری: موزه بریتانیا

سیمرغ  نام یکی از موجودات افسانه ای ایران است.  موجودی است  نیمه پرنده و نیمه پستاندار که چون پستانداران به فرزند خود شیر می دهد و در بسیاری از آثار ساسانی به صورت ترکیبی از اژدها و طاووس کشیده شده است. او که دوست انسان و دشمن هر نوع مار و نیروی شیطانی است، بر بالای درختی لانه دارد که دانه های آن بیماری و بدی را از وجود انسان دور می کند.


۱۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۲۶


 بشقاب نقره دوره ساسانی با نقش عقاب،  که بانویی را در چنگال خود نگه داشته است،  و اکنون در موزه ارمیتاژ سن پترزبورگ قرار دارد.  قطر بشقاب ۲۲ سانتی متر است،  و نقش آن عقابی را نشان می دهد،  که با چنگال های خود زنی را نگه داشته است،  در حالی که زن با دست راست خود غذایی را در جلوی منقار عقاب گرفته است.  در پایین تصویر دو شخص دیگر با تبر و کمان به چشم می خورند،  کل تصویر با دو درخت زندگی احاطه شده است.

 


۲۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۱

 جنس: طلا و نقره

اندازه: ۱۹٫۲ در ۱۲٫۸ سانتی‌متر، ارتفاع: ۴٫۵ سانتی‌متر

قدمت: سده ی هفتم میلادی (دوره ی ساسانی)

منطقه‌ی جغرافیایی: ایران

محل نگهداری: موزه‌ی اسمیتسونیان


۲۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۰

این اثر که ساخته دست هنرمندان ترکمن ایرانی هستند پیشینه‌ای نزدیک به یکصد سال داشته و چندی پیش توسط «مارشال و مارلین ولف» از مجموعه داران امریکایی به موزه هنر متروپولیتن نیویورک هدیه شده است.

سینه آویز نقره‌ای و طلاکاری شده آراسته به زنگوله‌هایی که با زنجیر به قسمت اصلی متصل شده‌اند. پنج عقیق بر روی بدنه قلم‌زنی شده قرار دارد و ضلع بالایی به شکل شاخ‌های قوچ ساخته شده است. طول و عرض اثر بیست و یک سانتی متر است. این اثر در موزه متروپولیتین نگهداری می شود.


۱۷ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۴۹

جوهردان برنجی و نقره کاری شده ایرانی که پیشینه آن به دهه پایانی سده نهم خورشیدی بازمیگردد. این اثر که به زیبایی قلم‌زنی، حکاکی و با جواهر تزئین شده است احتمالا به مقامی عالی رتبه در دولت صفوی تعلق داشته است. ارتفاع این اثر ظریف ۹ سانتی متر و قطر آن نزدیک به ۵ سانتی متر است و نام سازنده «می‌رک حسین» بر روی آن درج شده است. این اثر در موزه ویکتوریا و آلبرت انگلستان نگهداری می‌شود.

 

مرجع


۰۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۵۵

قدمت: ۱۶۶۷ میلادی،  (دوره ی صفوی)

جنس: برنج

سازنده: محمد خلیل اصفهانی

حکاک: محمد مهدی یزدی

محل نگهداری: موزه ی ویکتوریا و آلبرت

مرجع


۲۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۱۷

مجسمه برنزی ایرانی با پیشینه‌ای نزدیک به هشتصد سال به شکل شیر بالدار. این مجسمه ظریف تنها شش سانتی متر ارتفاع دارد و به زیبایی قلم‌زنی شده است. این اثر از عصر حکومت خوارزمشاهی به جا مانده و امروزه در موزه هنر لس‌آنجلس نگهداری می‌شود.

 

مرجع


۱۸ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۴

صفحه ما در فیس بوک اشتراک گذاری شاتا