فرش ایران

توانایی خارق‌العاده ایرانیان در هنر فرش بافی از عهد باستان تاکنون منجر به ظهور فرش‌های نفیس و قابل اعتنایی شده و وجود تعداد بسیار زیادی از آن‌ها در موزه‌های بین‌المللی، سرامدی فرش‌بافان ایران زمین در این حوزه را تأیید می‌کند. یکی از فرش‌هایی که انواع مختلفی از آن در موزه‌های مشهور جهانی نگه داری می‌شوند، پولونز (Polonaise) نام دارد
پولونز یکی از انواع فرش‌های نفیس و باستانی ایرانی است که برای پوشش کف، بافته می‌شده است. ویژگی‌هایی همچون کاربرد پنبه و ابریشم، وجود گره‌هایی از طلا و نقره و استفاده از رنگ‌های شفاف و روشنی مانند صورتی، سبز و زرد، این قالی زربافت را به یکی از منحصربفردترین فرش‌ها تبدیل کرده است. بافت فرش پولونز که به فرش لهستانی نیز معروف است به دوران صفویه نسبت داده می‌شود. اولین نمونه‌ها از فرش پولونز که در اروپا برای عموم به نمایش درآمد، انواعی بودند که به سفارش پادشاه لهستان بافته شده بودند و نشان اشرافی وی بر روی آن‌ها نقش بسته بود. این موضوع، گمانه‌هایی را در مورد تعلق این فرش به کشور لهستان پدید آورد. اما بررسی‌های بعدی و وجود پرزهای ابریشمی و نقش‌های برجسته آن ثابت کرد که بافت این فرش در زمان شاه عباس صفوی و در اواخر قرن شانزدهم و اوایل قرن هفدهم در سرزمین پارس آغاز شده است. با این حال، این نام همچنان بر روی این فرش باقی ماند و هنوز هم دویست گونه از آن به اسم پولونز شناخته می‌شوند. واقعیت این است که این فرش‌ها که با عنوان” محصولات کارخانه‌های درباری” نیز معروفند، در ایران بافته و با تعداد بالا صادر شدند بنا بر مستندات، حدود ۳۰۰ نوع از این فرش در دوره صفویان و به ویژه شاه عباس بافته شده است که هم اکنون تعدادی از آنها در موزه‌های ” رزیدنس (Residence)” مونیخ و موزه ” قلعه روزن برگ (Rosenborg)” کپنهاک نگهداری می‌شوند. به علاوه، شاه عباس چهار تخته از این فرش را به مرقد حضرت علی اهدا کرده است که از آن میان، یک تخته در موزه فرش ایرانی نجف موجود است.


۱۰ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۱

این قالی زیبای عصر صفوی از یک تاجر در منطقه چلسی لندن خریداری شده و از این رو به نام (قالی چلسی) نامگذاری شده است. رنگ زمینه قالی، قرمز است و در مرکز آن دو گل بزرگ، هرکدام در میان چهار گل کوچکتر به صورت متقارن قرار گرفته اند و حاشیه قالی بیست و پنج گل بهم پیوسته را در خود جای داده است. در نقش های این قالی حیواناتی چون اژدها، شیر چینی، ققنوس و ماهی دیده می شوند . این اثر در موزه ویکتوریا و البرت نگهداری می شود.


۱۸ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۵

یکی دیگر از فرش های دستباف کرمان که در موزه ویکتوریا و آلبرت شهر لندن نگهداری میشود، این فرش در سال ۱۹۰۹ میلادی توسط استاد علی کرمانی بافته شده است، طرح این فرش از یکی از نقاشی های Antoine Watteau نقاش فرانسوی الهام گرفته است، نام این اثر تعطیلات ونیزی است.


۰۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۶

مگی و جیگس، زن و شوهر فقیری بودند که با بردن بخت آزمایی به جمع پولداران تازه به دوران رسیده پیوسته بودند. ماجراهای مگی و جیگس از سال ۱۹۱۳ تا ۲۰۰۰ میلادی به مدت ۸۷ سال در روزنامه ها چاپ می شد. این کمیک استریپ اثر کارتونیست مشهور جرج مک مانوس بود. وی هر ساله هدیه های زیادی از طرف دوستانش برای کریسمس می گرفت. احتمالا در صبح روز کریسمس سال ۱۹۲۵ هدیه ای توجهش را جلب کرده بود. هدیه اش چیزی نبود جز یک فرش ابریشمی با تصویر مگی و جیگس که بیش از هرچیزی بافت و رنگش نشان از ایرانی بودن آن داشت.
طبق پزوهش های طره، این فرش هدیه کسی نبود جز احمدخان. او یک مجموعه دار ایرانی بود که در اواخر قاجار در آکسفورد درس می خواند. احمد خان به مدت ۴ سال در پاریس و لندن زندگی می کرد. وی در این ۴ سال مک مانوس را بارها در پاریس ملاقات کرده بود. مک مانوس تعدادی از کمیک استریپ هایش را به احمدخان داده بود. بعد از مدتی نامه ای از طرف احمدخان به دست جرج رسید که از آمدن هدیه ای خبر می داد. در واقع احمد خان به عبد الحمید کاشانی بافنده فرش در کاشان سفارش بافت فرش با اسا طرح های مک مانوس با نقوش مگی و جیگس را داده بود. فرش مگی و جیگس با ابعاد ۶ فوت درازا و ۵ فوت عرض در کارگاهی با سابقه ۳۰ ساله بافته شد. سپس احمدخان این فرش را به نشانه دوستی به مناسبت کریسمس برای مک مانوس فرستاد.

منبع: طره


۲۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۴۲

قالی ابریشمی از دوره‌ی صفویه(قرن شانزدهم)، این قالی متعلق به رودولف مارتین ؛Rudolf Martin (1864-1925) انسان شناس مشهور آلمانی بوده است.

با توجه به نام شیخ مخدوم شریفی در کتیبه این فرش؛ ممکن است یک هدیه دیپلماتیک از دربار شاه عباس اول صفوی ایران به دربارترکان عثمانی بوده است و شاید حتی به مناسبت پیمان صلحی که در سال ۱۵۹۰ میان این دو امپراتوری امضا شد.

در بافت این قالی بسیار ظریف از ابریشم و نخ گلابتون استفاده شده است. کتیبه های حاشیه ی قالی در خلاف جهت عقربه های ساعت و از گوشه ی زیرین سمت راست آغاز شده و هر کتیبه مصرعی از شعر زیر را در خود جای داده است:

تا ز ارض و سما نشان باشد
آل عثمان خدایگان باشند
بر منبر عدل و داد و اقبال
تاا ابد شاد و کامران باشد
زینت افزای خطبه و سکه
نام سلطان مرادخان باشد
در ایران، چو دیار ترک و عرب
آدمی چون تو قهرمان باشد
بهار عمر تو را خزان مرساد
تو جوان باش تا جهان باشد
خاک پایت چو میرزا مخدوم*
اشرف خیل داعیان باشد

 

منیع: سایت اطلاع رسانی فرش ایران


۱۶ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۰۰

محل بافت : لر فارس

قدمت : اواسط قرن چهاردهم ه.ق

ابعاد : ۱۲۷*۱۹۰ سانتیمتر

محل نگهداری: مجموعه جورج بورنه،سوئیس

یکی از نقشه های مهم فرش ایران، فرشهایی است که به فرشهای پوست پلنگی یا پوست ببری معروف شده است. با اینکه بیشترین کاربرد این فرشها در بین دراویش است، نباید آنها را مختص دراویش دانست، زیرا چنان که خواهیم دید گروههای دیگری از مردم از جمله عشایر و چادرنشینان هم به این نقشه و این فرشها رغبت زیادی نشان می دهند. در آن دوران، پوست حیوانات نقش دار،(چون پلنگ و ببر)، بر پوست حیوانات بی نقش (چون شیر و آهو) برتری داشت.

شاید وقتی بشر، بافتن را فراگرفت، یکی از نقشه هایی که به آن تمایل پیدا کرد، نقشه پوست پلنگ و ببر بود. شواهدی باقی نمانده که بتوان بر آنها صحه گذاشت، اما به نکته ای می توان تکیه نمود و آن شوق ویژه ای است که دراویش و چادرنشینان به طبیعت و حیوان و خاک دارند.


۰۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۴

بافت استادان محمد کرمانی و عبدالله تبریزی ,  طرحی از محمد نقاش مشهدی است که در سال ۱۳۲۰ ه.ق در مشهد بافته شده است.

رجشمار:۴۰ گره در هر ۶.۵ سانتی متر

ابعاد ۴۱۰*۳۰۰ سانتی متر


۱۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۶


این قالیچه ی تمام ابریشم به ابعاد ۱٫۰۹ در ۱٫۲۴ متر، بافت کاشان در سده ی شانزدهم میلادی است و اکنون در موزه ی لوور قرار دارد. ازگذشته فرشهای ابریشمی ایران معروف بوده اند و شاهان صفوی برای عنوان هدیه به همتاهای خود در دیگر کشورها فرش می فرستادند.پس زمینه ی نیلی رنگ این فرش آن را از فرشهای کاشان، که عموما پس زمینه ی سرخ رنگ دارند، متمایز می کند.


۰۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۰


    داغستان، قرن نوزدهم، قفقاز
    مجموعه‌ی شخصی‌ِ طاهر صباحی
    
    ….وقتی در سال ۱۵۴۴، همایون حاکم مغول مجبور به پناه بردن به دربار شاه طهماسب شد، با هنر زیبا و والای صفوی آشنایی پیدا کرد: در نُه سالی که به‌دلیل انقلاب در افغانستان در تبعید به سر برد، همایون در دربار ایران در شهرهای قزوین، تبریز و اردبیل رفت و آمد داشت و با هنرمندان و بافندگان دستبافته‌ها ارتباط برقرار کرد.
    گفته می‌شود هنگام بازگشت به هند، قالی‌های باارزشی را که شاه طهماسب به او اهدا کرده بود نپذیرفت و به جای آن هنرمندان و طراحانی چون میرسیدعلی یا دوست‌محمد را با خود برده است تا امکان خلق دستبافته‌های چنان باشکوهی را در کشورش فراهم کند، کاری که توسط جانشین‌اش اکبر -۱۵۵۶-۱۶۰۵- نیز ادامه یافت.
    
    برگرفته از کتاب جدیدالانتشار
    گـلیــم؛ چکیده‌ای از هنر و تاریخ تخت‌بافته‌های شرقی
    نوشته دکتر طاهر صباحی


۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۵۶

شعر حافظ بر روی قالی تبریز سنه دهم هجری محل نگهداری: موزه ویکتوریا و آلبرت


۲۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۱۹

ابعاد: ۲۱۰*۱۲۹ سانتیمتر

قدمت: قرن ۱۹ میلادی

محل نگهداری: موزه هنرهای کاربردی اتریش

 

مرجع


۱۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۳

محل بافت: کرمان

بافتن صورت دراویش بر روی قالی و قالیچه ها را می توان از پدیده های دو سده اخیر و قسمتی از جنبش تصویرگرایی بر روی قالی دانست. موضوع و ترکیب بندی این قالیچه ها کم و بیش شبیه به هم است و در همه آنها وسایل روزمره و آیینی دراویش در قالبی خوش منظر و گیرا دیده می شود. این وسایل عبارتند از : تاج یا طاقیه (کلاه)، تبرزین، کشکول، پوست پلنگ، چنته و منتشا. روی کلاه معمولا ابیاتی خوش در وصف طریقت درویش نوشته شده است.


۰۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۷

محل بافت: زابل

قدمت: حدود ۱۳۲۰

دارای نقش ها و حاشیه های فراموش شده

 

منبع: کتاب فرش سیستان (تالیف علی حصوری)


۱۵ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۸

قدمت: نیمه دوم قرن سیزدهم هجری

ابعاد: ۲۴۲*۱۱۵

نقشه این فرش یادآور طرح میناخوانی است و تضاد و تقابل رنگ های آن چشمگیر است.

 

منبع: کتاب فرش سیستان (تالیف علی حصوری)


۰۹ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۳

محل بافت: کرمان

قالیچه هایی که موضوع آنها را زنان زیبا تشکیل می دهد یکی از گروه های کوچک قالیچه های تصویری می باشند. این قالیچه ها در یک محدوده زمانی پنجاه ساله (دو دهه آخر قرن نوزده و سه دهه اول قرن بیستم) که مصادف با برخی از رویدادهای اجتماعی در ایران است بوجود آمدند. اصل این تصویر احتمالاً یک کارت پستال فرنگی بوده است. 


۰۴ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۴

محل و زمان بافت: کاشان، قرن یازدهم ه.ش

ابعاد: ۲۱۴ * ۱۴۶ سانتیمتر

این گلیم تمام ابریشم بر خلاف گلیم هایی که قبلا دیده شده است، بسیار شبیه به فرش و قالی است. نوع طراحی آن تقریباً به طرح فرشهای گل و حیوان دار و یا شکارگاه شبیه است.

متن این گلیم با ترنجی تزئین شده که یک چهارم همین ترنج را در لچک ها داریم. البته با دو سر بند متفاوت در بالا و پایین لچک ها. خود ترنج تقریبا با فرشته گانی به چهار قسمت تقسیم شده است. این فرشته گان به صورت زنانی هستند با بالهای بسیار بزرگ و کشیده، درون متن گلیم با درختانی پر شکوفه، برگهای سوزنی شکل و بزرگ وگلهای چندپر تزئین شده است. البته طرح قالب بر متن حیواناتی هستند که همه یا در حال جنگ با همدیگراند و یا در حال فرار و گریختن هستند. نقوش فرشتگان بالدار از عناصر شاخص این گلیم است.

حاشیه بزرگ آن هم از ترنج های مستطیلی شکل بزرگ و ترنج های دایر های شکل کوچک تشکیل شده که داخل ترنج های کوچک طرح گل شاه عباسی است و داخل ترنج بزرگ آن طرح یوزپلنگی است که به دنبال بچه آهو است. ببری که به دنبال بز کوهی است و یا با خرگوشهای کوچکی تزئین شده اند.
در لچک های آن طرحی است از یک پادشاه که خدمتکار او از او پذیرائی    می کند و سینی پر از تنگها و شیشه هایی در مقابل آنها است. در دو طرف این دو نفر با درختانی با شکوفه و گل تزئین شده است.
  متن این گلیم کرمی رنگ است با رنگ های لاکی، سفید، مشکی، نخودی، قهوه ای کمرنگ، قهوه ای پررنگ، نارنجی، آبی کمرنگ، سورمه ای، سبز کمرنگ، طوسی، زرد. این اثر در موزه هنرهای دستی وین نگهداری می شود.


۳۱ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۵

طرح موسی خانی به صورت واگیره هایی از گل ها و برگ های درشت که تداعی گر دسته گل رز بوده در متن فرش تکرار می شود و می توان برای آن تقارنی محوری قائل شد. گاهی از چند حاشیه یک اندازه با نگاره های گیاهی و هندسی استفاده می شود. 


۲۸ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۱

صفحه ما در فیس بوک اشتراک گذاری شاتا