هنرهای مستظرفه

 

این نقاشی رنگ و روغن به ابعاد ۱۸۲٫۹ در ۲۹۹٫۷ سانتی متر دردوره ی قاجار، اواخر سده ی نوزدهم و اوایل سده ی بیستم، کشیده شده است. این اثر اکنون در موزه ی بروکلین، بخش هنرهای دنیای اسلام در طبقه ی دوم قرار دارد. سبک این کار به نقاشی قهوه خانه ای معروف است. نقاش این اثر عباس الموسوی است که شده است که با امضای «درویش عباس اویسی، اصفهان» مشخص است.ا


۲۹ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۳

این اثر نسخه‌ای خطی از مثنوی مولوی به زبان پارسی است که مربوط به سال ۱۴۷۵ میلادی می باشد. خطاط این اثر مصطفی یاسرزاده معرفی شده است. این اثر در موزه « خانه مولوی » در استانبول نگهداری می شود.


۰۱ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۹

این تابلو هدیه‌ای است از سوی فتحعلی‌شاه به تزار وقت روسیه . در این اثر فتحعلی‌شاه لباس ابریشمین زرد رنگ بر تن دارد. تاج کیانی بر سر گذاشته است. در دست راستش عصای سلیمان را ، با نشان هدهد، گرفته است. بر روی تاجش پرهای سیاه (نمادی از ارزش های سلطنتی) نصب شده است و بازوهایش با مروارید و الماس مزین اند.این اثر در موزه هرمیتاژ نگهداری می شود.

مرجع


۲۸ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۰

قدمت: دوره قاجاریه

نقاشی  رنگ و روغن « یک زن با آینه » با ابعاد ۱۰۷ * ۷۶ سانتیمتر از آثار نزدیک به سبک «مکتب محمد حسن» است و در موزه ملی هنر گرجستان نگهداری می شود.

مرجع
 


۰۹ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۹

اصفهان، ۱۶۵۰ میلادی

نقاشی شده با جوهر و آب طلا بر روی کاغذ

ابعاد: ۳۰٫۱۶*۱۵٫۲۴ سانتیمتر

محل نگهداری: موزه هنر لس آنجلس

مرجع


۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۳۲

این قلمدان با نقش گل و بلبل متعلق به اوایل قرن ۱۹ م است .اصولا نقاشی بر روی قلمدان به نقاشی زیرلاکی شهرت دارد و در قرن های ۱۸ و ۱۹ م تولیدات اشیاء زیر لاکی گسترش زیادی پیدا کرد. موتیف گل و بلبل که از موتیف های محبوب در ان زمان بود تحت پوشش گستره وسیعی از اشیاء لاکی از جمله قلمدان، آینه و جلد کتاب قرار گرفت.در دوران صفویه و زندیه بیشتر قلمدان ها مزین به نقوشی این چنین هستند. این قلمدان در موزه متروپولیتین نگهداری می شود.


۲۳ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۱۲

صفحه ما در فیس بوک اشتراک گذاری شاتا