این اثر از دو ترمه محرماتی شیری- قرمز در بیرون و ترمه سرمه ای شاخ گوزنی در داخل تشکیل شده است. جنس پشم با آستر سبز کج راه. ترمه محرماتی راه راه ساپورت آجیده دوزی با ردیف های مورب ۷-۸ میلیمتری است. ترمه راه راه شیری قرمز به عرض ۲۴/۵ سانتیمتر اطراف ترمه سرمه ای است. در فاصله دو ترمه نوار ۳ سانتی کرمانی دوز شده است. نوار با ۲یراق ۱ و۲ سانتی گلابتون روی حاشیه قرمز است. در فاصله دو قطعه نوار ۳ سانتیمتر کرمانی دوخت است.
ابعاد : طول (۴۴ سانتیمتر و ۵ میلیمتر) عرض (۷۴ سانتیمتر و ۵ میلیمتر)
دوره تاریخی : قاجاریه
اهداکننده :مرحوم عزت ملک ملک
مرجع :


۲۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۴۰


مجسمه ترکیب سر شیر و سر گاو
دوره : ۱۵۰۰-۱۰۰۰ قبل از میلاد
جنس : برنز
ابعاد : ۱۱٫۴×۹٫۷×۱۴٫۸cm
مرجع :


۰۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۴۲

توانایی خارق‌العاده ایرانیان در هنر فرش بافی از عهد باستان تاکنون منجر به ظهور فرش‌های نفیس و قابل اعتنایی شده و وجود تعداد بسیار زیادی از آن‌ها در موزه‌های بین‌المللی، سرامدی فرش‌بافان ایران زمین در این حوزه را تأیید می‌کند. یکی از فرش‌هایی که انواع مختلفی از آن در موزه‌های مشهور جهانی نگه داری می‌شوند، پولونز (Polonaise) نام دارد
پولونز یکی از انواع فرش‌های نفیس و باستانی ایرانی است که برای پوشش کف، بافته می‌شده است. ویژگی‌هایی همچون کاربرد پنبه و ابریشم، وجود گره‌هایی از طلا و نقره و استفاده از رنگ‌های شفاف و روشنی مانند صورتی، سبز و زرد، این قالی زربافت را به یکی از منحصربفردترین فرش‌ها تبدیل کرده است. بافت فرش پولونز که به فرش لهستانی نیز معروف است به دوران صفویه نسبت داده می‌شود. اولین نمونه‌ها از فرش پولونز که در اروپا برای عموم به نمایش درآمد، انواعی بودند که به سفارش پادشاه لهستان بافته شده بودند و نشان اشرافی وی بر روی آن‌ها نقش بسته بود. این موضوع، گمانه‌هایی را در مورد تعلق این فرش به کشور لهستان پدید آورد. اما بررسی‌های بعدی و وجود پرزهای ابریشمی و نقش‌های برجسته آن ثابت کرد که بافت این فرش در زمان شاه عباس صفوی و در اواخر قرن شانزدهم و اوایل قرن هفدهم در سرزمین پارس آغاز شده است. با این حال، این نام همچنان بر روی این فرش باقی ماند و هنوز هم دویست گونه از آن به اسم پولونز شناخته می‌شوند. واقعیت این است که این فرش‌ها که با عنوان” محصولات کارخانه‌های درباری” نیز معروفند، در ایران بافته و با تعداد بالا صادر شدند بنا بر مستندات، حدود ۳۰۰ نوع از این فرش در دوره صفویان و به ویژه شاه عباس بافته شده است که هم اکنون تعدادی از آنها در موزه‌های ” رزیدنس (Residence)” مونیخ و موزه ” قلعه روزن برگ (Rosenborg)” کپنهاک نگهداری می‌شوند. به علاوه، شاه عباس چهار تخته از این فرش را به مرقد حضرت علی اهدا کرده است که از آن میان، یک تخته در موزه فرش ایرانی نجف موجود است.


۱۰ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۱

سازنده : علی محمد شیرازی
تاریخ : قرن ۱۸
ابعاد : طول: ۹۴٫۵ سانتی متر، عرض ۱۵ سانتی متر
جنس : فولاد
منبع :


۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۵

این قالی زیبای عصر صفوی از یک تاجر در منطقه چلسی لندن خریداری شده و از این رو به نام (قالی چلسی) نامگذاری شده است. رنگ زمینه قالی، قرمز است و در مرکز آن دو گل بزرگ، هرکدام در میان چهار گل کوچکتر به صورت متقارن قرار گرفته اند و حاشیه قالی بیست و پنج گل بهم پیوسته را در خود جای داده است. در نقش های این قالی حیواناتی چون اژدها، شیر چینی، ققنوس و ماهی دیده می شوند . این اثر در موزه ویکتوریا و البرت نگهداری می شود.


۱۸ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۵

محل بافت: کاشان

قدمت: دوره صفویه

محل نگهداری: موزه هنرهای اسلامی قطر

 

مرجع


۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۰

یکی از اثرهای هنری که از ایران به سرقت رفته است، تابلوی نقاشی چهار اسب متعلق به قرن ۱۷ میلادی و یا همان دوران صفویه در ایران است. این تابلوی زیبای صفوی در موزه هنرهای زیبای بوستون آمریکا نگه‌داری می‌شود.


۱۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۰

این شی مربوط به ۴ هزار و پانصد سال پیش می باشد
این رکاب کیفی شکل از جنس مررمریت مربوط به عصر مفرق است
ارتفاع آن ۲۸ سانتی متر و عرض ۲۸ سانتی متر وبه قطر ۸ سانتی متر می باشد .


۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۰

یکی دیگر از فرش های دستباف کرمان که در موزه ویکتوریا و آلبرت شهر لندن نگهداری میشود، این فرش در سال ۱۹۰۹ میلادی توسط استاد علی کرمانی بافته شده است، طرح این فرش از یکی از نقاشی های Antoine Watteau نقاش فرانسوی الهام گرفته است، نام این اثر تعطیلات ونیزی است.


۰۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۶

یکی از قالی های زیبای دوره ی صفویه قالی درختی مبارک آباد است . زمینه ی روشن قالی با نقوش حیوانی ، درخت بید مجنون ، سرو و درختان دیگر تزیین یافته است . رنگ طلایی زمینه تلالو و شکوه خاصی به قالی بخشیده و شباهت آن را با قالی های آسیای صغیر بیشتر نموده است .حاشیه ی اصلی دارای زمینه ای از گل های ختایی و شاخ و برگ مواج و گلدان هایی که به فاصله تکرار شده و روی آن ها جمله ی ” مبارک آباد ” دیده می شود و به احتمال قوی نشانگر استفاده ی این قالیچه در مراسم ازدواج و عروسی می باشد و یا این که جزو جهیزیه ی زن جوانی به شمار می رفته است .
تاریخ بافت : قرن ۱۱ ه . ق
محل بافت : تبریز
اندازه : ۱۵۵ * ۲۵۰ سانتی متر
جنس رنگ : طبیعی
رنگ های اصلی : موشی ، سورمه ای


۱۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۲۶
صفحه ما در فیس بوک اشتراک گذاری شاتا