نخستین همایش زیورآلات سنتی استان قم

در این همایش استاندار قم گفت: رونق تولید در بخش صنعت یکی از محورهای مدیریتی سطح استان در سال رونق تولید است که راه اندازی خوشه انگشتر استان با این هدف فعالیت خود را آغاز کرده است.
آقای سرمست افزود: این خوشه برای پایداری نیازمند حمایت و توجه جدی دستگاههایی همچون میراث فرهنگی و گردشگری، سازمان صمت و شرکت شهرک های صنعتی است .
استاندار خاطرنشان کرد: پرداخت تسهیلات و ارائه آموزش به فعالان این عرصه ، حضور در نمایشگاه های داخلی و خارجی و تاسیس نمایشگاه ویژه آثار هنرمندان از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرند .
در ادامه این همایش نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: امروزه یکی از مسائل روز دغدغه اشتغال جوانان است که تقویت صنایع دستی فرصتی مناسب برای افزایش فرصتهای شغلی و کاهش بیکاری در بین جوانان است .
حجت الاسلام ذوالنور جایگاه هنر انگشتر سازی را ویژه خواند و گفت: این هنر در باور دینی اعتقادی و مفهومی شیعه قابل ارزش است و تقویت این خوشه خدمت بزرگی به رونق اقتصاد استان است .
یزدانی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: در استان قم ۸۰۰ کارگاه انگشتر سازی فعالیت می کنند که زمینه اشتغال ۱۲۰۰ نفر را فراهم کرده اند.
نماینده خوشه انگشتر استان نیز در این همایش به مشکلات فعالان این عرصه اشاره کرد و گفت: نبود بازاچه ویژه صنایع دستی ، نبود بیمه هنرمندان، نبود تسهیلات کم بهره، اجرایی نشدن قانون حمایت از هنرمندان و حمایت نکردن از ثبت جهانی عقیق و انگشتر قم از عمده مشکلات فعالان این عرصه است .
سبد سوغات قم شامل سوغاتی ها و دست ساخته های خاص قم از جمله سوهان و انگشر است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه ما در فیس بوک اشتراک گذاری شاتا