کشف نقش برجسته ای با ۴ هزار سال قدمت در ازگله

قادری، از کشف یکی از قدیمی ترین نقش برجسته های دنیای باستان با حدود ۴ هزار سال قدمت در کوه های شهرستان ثلاث باباجانی خبر داد.
«امید قادری» در جمع خبرنگاران گفت: به تازگی دو نقش برجسته در منطقه ازگله واقع در شهرستان ثلاث باباجانی کشف شده که یکی از آنها احتمالا صحنه پیروزی «ایدین سین» حاکم دولت سیموروم را نشان می دهد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، با بیان اینکه این نقش برجسته با قدمتی حدود ۴ هزار سال در زمره یکی از قدیمی ترین نقش برجسته های دنیای باستان قرار می گیرد، افزود: موقعیت قرارگیری این نقوش و سایر نقش برجسته های پیشتر شناسایی شده در استان کرمانشاه و کردستان عراق، مدارکی از قدیمی ترین مرز سیاسی دنیای باستان در سرزمین زاگرس و در اوایل هزاره دوم پیش از میلاد را نشان می دهند.
وی اظهار داشت: نقوش برجسته کشف شده جدید به دلیل قرارگیری در منطقه صعب العبور و واقع شدن در میان نیزارها باعث شده تا به امروز از چشم مردم دور بماند.
قادری، ابراز کرد: براساس منابع تاریخی درگیریهای فراوانی بین فرمانروایان بین النهرینی با ساکنان زاگرس نظیر لولوبی ها، گوتی ها، کاسی ها و مادها در این منطقه روی داده است.
وی با بیان اینکه این اثر نقش پیروزی شاهی را نمایش می دهد که اسیری به زیر پای وی افتاده و آن شخص در حال التماس کردن نشان داده شده است، عنوان کرد: در یکی از نقوش برجسته نمادهای مذهبی رایج در بین النهرین حجاری کرده اند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، ابراز تأسف کرد: قسمتی از این نقش برجسته در اثر زلزله سال ۹۶ دچار ریزش شده ولی قابل مرمت و ساماندهی است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه ما در فیس بوک اشتراک گذاری شاتا