خبرهای خوشی از رونق شال بافی کرمان در سال آینده به گوش مردم خواهد رسید

استاندار کرمان گفت: اتاق بازرگنی استان که معین اقتصادی جیرفت و عنبرآباد است، متعهد شده ۱۰ کارگاه شال بافی در جیرفت و عنبرآباد راه اندازی کند و می توانیم صنعت هایی که در گذشته برای مردم درآمد داشته و زندگی آنان را اداره می کرده، مجددا فعال کنیم.
“علیرضا رزم حسینی” پیش از ظهر امروز ١٧ اسفندماه در حاشیه مراسم رونمایی از اولین محصول طرح احیاء شال سنتی کرمان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دو سال قبل در بازدید از روستای هوتک شهرستان کرمان متوجه شدیم صنعت شال بافی که ریشه در یک هزار سال قبل در ایران و کرمان داشته در حال از بین رفتن است.
وی افزود: در آن روستا که هم اکنون حدود ۶۰ نفر در زمینه شال بافی مشغول به کار بودند مشکلات عدیده ای در فروش، تهیه مواد اولیه و دستگاه شال بافی داشتند که تصمیم گرفتیم این مشکلات را حل و شال بافی را احیاء کنیم.
رزم حسینی با اشاره به مورد توجه قرار گرفتن شال بافی در حوزه شرکت های دانش بنیان، تصریح کرد: در حال حاضر و با تولیداتی که صورت گرفته، به کیفیت روز نخست برگشتیم و طراحی جدید و مواد اولیه در دسترس است و امیدواریم با پیگیری های بیشتر بتوانیم سال آینده اعلام کنیم که به طور کامل صنعت شال بافی کرمان که زمانی بیشترین صادرات از این استان را داشته و در کشورهای خارجی برای پادشاهان استفاده می شده، رونق و بازار خود را پیدا کرده است.
استاندار کرمان گفت: صنعت شال بافی ارزش دارد که وقت بیشتری برای آن گذاشته و با سرمایه گذاری در تولید، بازار خود را پیدا کند و برای احیاء این صنعت، ارائه آموزش رایگان را انجام می دهیم.
وی افزود: اتاق بازرگنی استان که معین اقتصادی جیرفت و عنبرآباد است، متعهد شده ۱۰ کارگاه شال بافی در جیرفت و عنبرآباد راه اندازی کند و این مهم نشان می دهد اگر پشتیبانی همگان از جمله دولت و بخش غیردولتی باشد، می توانیم صنعت هایی که در گذشته برای مردم درآمد داشته و زندگی آنان را اداره می کرده، مجددا فعال کنیم و مردم به روزگار طلایی خود افتخار می کنند و از سوی دیگر صنایع دستی ایران مورد اقبال گردشگران خارجی است.
رزم حسینی اظهار کرد: می توانیم به شرایط کار و تولید مردم در گذشته برگردیم که یارانه نمی گرفتند و درآمد پایداری داشته باشند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه ما در فیس بوک اشتراک گذاری شاتا