«سیرجان» برای بافت گلیم شیریکی، ثبت جهانی شد

“محمود وفایی” مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان، با تایید این خبر اظهار کرد: سیرجان به عنوان اولین شهر جهانی گلیم به ثبت جهانی رسید.
وی افزود: این مهم نتیجه تلاش دوساله همکاران میراث فرهنگی استان کرمان و کشور بود که پیشنهاد از کرمان به تهران داده شد و پرونده ارسال و آیتم های مد نظر ارزیابان بین المللی در این مدت تامین شد.
وفایی با اشاره به ساماندهی بازارچه و حل مشکل موزه گلیم در این راستا تصریح کرد:بعد از ارزیابی، موارد مورد نظر مورد تایید و در شورای جهانی رای آورد و سیرجان بعنوان شهر جانی گلیم به ثبت جهانی رسید.
وی بیان کرد: ایران در حوزه صنایع دستی دوتا سهمیه شهر جهانی داشت که پیگیری استان موجب شد یک سهمیه برای کرمان گرفته شود.
مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان گفت: ثبت جهانی سیرجان یک افتخار برای مردم کرمان و ایران است و امیدواریم صنعتگران در این راستا بیشتر تلاش کنند و باید این حوزه رشد بیشتری نسبت به قبل داشته باشد.
وی افزود: این مسئله در بحث اشتغال خیلی موثر است و گردشگران زیادی را به این شهرستان جلب خواهد کرد.
وفایی با اشاره به اینکه به زودی جشن ثبت جهانی سیرجان به عنوان شهر گلیم برگزار می شود، افزود: کرمان برای ثبت به عنوان شهر جهانی پته آماده شده و اعلام آمادگی برای ارزیابی آیتم های این مورد را داریم.
گلیم «شیریکی ‌پیچ» از شاخص‌ترین دست‌بافته‌های زنان روستایی و عشایری شهرستان سیرجان در استان کرمان است که خاستگاه اصلی آن روستای دارستان در ۲۵ کیلومتری این شهر است.
غدا هیجاوی – رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی و کوین مورای- معاون رئیس منطقه‌ای شورای جهانی صنایع دستی به‌عنوان ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی مرداد امسال از شهر سیرجان در کرمان بازدید کردند تا روند تولید صنایع دستی در این شهرها را بررسی کنند.
گلیم شیریکی پیچ از شاخص ترین دستبافته‌های عشایر و روستائیان شهرستان سیرجان محسوب می‌شود و دارای قدمت چندین ساله می باشد ،این شهر به عنوان شهر ملی گلیم ایران معرفی شده است.
بیش از۱۴ هزار بافنده گلیم شیریکی پیچ در سیرجان وجود دارد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه ما در فیس بوک اشتراک گذاری شاتا