موزه دستباف های عشایری و روستایی در سیرجان راه اندازی می شود

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: موزه دستباف های عشایری و روستایی در آینده ای نزدیک در شهرستان سیرجان راه اندازی می شود.
محمود وفایی با اشاره به طی شدن مراحل ثبت سیرجان به عنوان شهر جهانی گلیم شیریکی پیچ، افزود: در این راستا موزه دستباف های عشایری و روستایی که دارای پیشرفت ۷۰درصدی است در سیرجان راه اندازی می شود.
وی در ادامه از پذیرش دانشجو در رشته گلیم و فرش توسط دانشگاه آزاد اسلامی سیرجان خبر داد و اظهار داشت: با توجه به ثبت ملی شهر سیرجان به عنوان شهر گلیم شیریکی پیچ، از مهرماه سال جاری دانشگاه آزاد اسلامی این شهرستان امادگی حضور دانشجویان متقاضی در رشته های مذکور را دارد.
وفایی به برپایی بازارچه دائمی صنایع دستی با ۲۳ غرفه در این شهرستان اشاره و بیان داشت: در این بازارچه مواد اولیه بافت دستباف های عشایری و روستایی از جمله گلیم شیریکی پیچ به هنرمندان عرضه می شود و سپس این دستباف ها در بازارچه های مذکور به معرض نمایش و فروش در می آید.
وی با اشاره به راه اندازی ۲۰۰ کارگاه انفرادی در دهکده جهانی صنایع دستی واقع در روستای دارستان سیرجان، گفت: در این دهکده همین تعداد هنرمند صنایع دستی نیز مشغول به فعالیت هستند.
وفایی به اجرای کارگاه رنگرزی سنتی، فروشگاه صنایع دستی و بوستانی به نام گلیم شیریکی پیچ در دهکده
صنایع دستی اشاره و خاطرنشان کرد: تمامی تلاش ما این است که فعالیت های مذکور به بهترین شکل ممکن انجام پذیرد تا زمینه برای حضور بازرسان یونسکو که تیرماه جاری به سیرجان سفر می کنند، مهیا شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه ما در فیس بوک اشتراک گذاری شاتا