گنج‌های پنهان سرانگشتان بانوان ریگانی/«زی‌گپتان» اثری ماندگار


زی‌گپتان هنری به یاد ماندنی برای بانوان ریگانی است که بر لباس‌های سنتی بانوان جلوه‌نمایی می‌کند.لباس‌ سنتی از دیر باز در شهرستان ریگان از رونق خاصی برخوردار بوده و «زی‌گپتان» از ابریشم‌های سبز، قرمز، نارنجی و مشکی رنگ در سوزن وقتی با دست درهم می‌آمیزد، لباسی حاصل می‌شود با طرح‌های اصیل ایرانی که می‌توان آن را لباس سنتی شرق کشور نامگذاری کرد.اشتباه نکنید، این زنان از شهرهای پردرآمد ایران نیستند، آنان از خطه شهرستان محروم ریگان هستند که دست به هنری ماندگار در شهرستان خود زده‌اند.باورش سخت است، اما لباس سنتی پوشیدن، گاهی برای زنان ریگان از اهمیت خاصی برخوردار است، آنها در هر شرایط مالی که باشند، سعی می‌کنند که بهترین‌ لباس‌ها را بخرند و بپوشند.
مردم این خطه به ‌شدت پایبند لباس‌هایی هستند که زمانی مادربزرگ‌هایشان می‌پوشیدند، لباس مورد علاقه بانوان ریگان که بیش از ۷۰ درصد زنان آن را به تن می‌کنند، لباسی است که سوزن‌دوزی داشته باشد.لباس‌های سوزن‌دوزی در حال حاضر در روستاهای ریگان با قیمت ۱۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و حتی ۲ میلیون تومان به فروش می‌رسد.
نگاهی به تاریخچه لباس سنتی ریگان نشان می‌دهد که لباس بانوان ریگانی، زمانی برگرفته از طرح‌های اصیل ایرانی بوده است،طرح‌هایی که درهم می‌آمیختند و حس شاعرانه‌ای به این زنان زحمتکش می‌دادند. بانوان ریگانی ۳۰ روز فقط زحمت تهیه یک «زی‌گپتان» را می‌کشند تا آن را وارد بازار تولید کنند و مدتی است که این هنر مورد حمایت قرار گرفته و تولیدی آنها افزایش یافته است.
در قالب پروژه بین‌المللی جِف اشتغال‌های خرد در روستاهای محروم شهرستان ریگان راه‌اندازی شده‌اند که یکی از آنها هنر «زی‌گپتان» بانوان ریگانی است.رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ریگان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: در قالب اشتغال‌های خرد روستایی در پروژه بین‌المللی جِف، لباس سنتی ریگان در دستور کار قرار گرفت و تسهیلاتی در قالب صندوق‌های خرد روستایی به بانوان پرداخت شده است.
بهزاد بارانی مبلغ تسهیلات را ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیون ریال عنوان کرد و ادامه داد: به زودی ۱۶ صندوق خرد روستایی در شهرستان ریگان راه‌اندازی خواهد شد که می‌تواند این هنر بانوان ریگانی را رونق خاصی بخشد. رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت ریگان از رونق هنر «زی‌گپتان» بانوان ریگانی در شرق کشور خبر داد: در مراکز قالیبافی که در تعدادی از روستاهای شهرستان راه‌اندازی شده این هنر نیز رونق دوچندان یافته است.پرویز جلالی گفت: در مرکز شهرستان ریگان به دلیل قرار گرفتن در جاده ترانزیت ریگان – چابهار فروش این تولید هنر دستان بانوان ریگانی از رونق خاصی برخوردار است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه ما در فیس بوک اشتراک گذاری شاتا