گزارشی از متن و حاشیه‌ی افتتاح جشنواره‌ی فیلم مقاومت در کرمان

وی ادامه داد: در کنار گستردگی جغرافیایی برگزاری جشنواره بنگاه‌های خبری خارج از کشور حساسیت‌های بسیار زیادی برای برگزاری این جشنواره نشان داده‌اند مخصوصا آنکه یکی از روزنامه‌های اصلی اسراییلی گفته بود جشنواره مقاومت برای این برگزار می‌شود که تنفر از صهیونیست را افزایش دهد، باز هم تاکید می‌کنم این جزو افتخارات ماست که بتوانیم تنفر از صهیونیست‌ها و اقدامات‌ آن‌ها را افزایش دهیم، فکر می‌کنم این کار یکی از وظایف ما تا پایان عمر است.

خزاعی در پایان سخنانش با روشن خواندن آینده سینمای مقاومت بیان کرد: سینمای مقاومت افق‌های جدیدی را پیش رو دارد و به دنبال مفاهیم جدیدی مانند استکبارستیزی و صهیونیست‌ستیزی است. به زودی سینمای انقلاب و سینمای مقاومت در دنیا حرف اول را خواهد زد.

در ادامه این مراسم اسماعیل نجار ـ استاندار کرمان ـ هم ضمن خسته‌نباشید به دست‌اندرکاران برگزاری دوازدهمین جشنواره فیلم مقاومت گفت: دیار کریمان با تقدیم بیش از ۷۰۰۰ شهید و ۲۰ هزار آزاده و جانباز با لشکر پیروز ثارالله‌اش توانست نقش مهمی در دفاع مقدس داشته باشد. کرمان دیاری متعلق به شهیدانی مثل باهنرهاست و زادگاه سردار سلیمانی‌هایی است که آمریکا از نام او هم هراس دارند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان لزوم توجه بیشتر به سینمای انقلاب، بیان کرد: علی‌رغم تمام تلاش‌های صورت گرفته معتقدم نتوانستیم شمه‌ای از رشادت‌های رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس را به تصویر بکشیم. برخی می‌گویند، سینما در حال تعطیلی است و دیگر کسی به سینما نمی‌رود اما باید فیلم‌های ارزشمند و فاخر ساخت و دید که مردم چگونه از سینما استقبال می‌کنند باید تلاش کرد تا در جشنواره‌های بعدی فیلمنامه‌ها و داستان‌های فاخر بیشتری در زمینه دفاع مقدس روی پرده برود، همه می‌دانیم که هنرمندان علاقمند به این حوزه هستند و امیدواریم این جشنواره در دوره آینده هر چه پربارتر برگزار شود.

نجار در پایان سخنانش ضمن محکومیت شدید ساخت و انتشار فیلم موهن درباره پیامبر اکرم(ص) یادآور شد: آن‌ها باید بدانند و قطعا می‌دانند که خداوند با اصحاب فیل چه کرد و دیدند که خدا در صحرای طبس به واسطه شن‌های روان چگونه توطئه‌هایشان را خنثی کرد و قطعا این توطئه هم به یاری خدا خنثی خواهد شد.

پس از سخنان نجار، سید محمد حسینی ـ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ هم در سخنانی تحریم مراسم آکادمی اسکار توسط سینمای ایران را رسما اعلام کرد.

وی همچنین درباره واکنش روزنامه‌های صهیونیستی به برگزاری جشنواره مقاومت اظهار کرد: گفته شده است که این جشنواره در حمایت از لبنان، فلسطین، مقاومت و پایداری است و باید بگویم ما از این مساله استقبال می‌کنیم. رهبر انقلاب فرمودند: «هر کس علیه آمریکا و صهیونیست تلاش کند ما نیز به او کمک می‌کنیم». ایران اکنون فیلمی مانند ۳۳ روز را درباره جنگ میان حزب‌الله و رژیم صهیونیستی ساخته است و به دنبال ساخت فیلم ۲۲ روز درباره مقاومت مردم غزه است و انتظار داریم که این فیلم هم ساخته شود.

به گزارش ایسنا در ادامه این مراسم جوایز بخش عکس و فیلمنامه‌نویسی اهدا شد.

حاشیه‌ها:

اجرای مراسم افتتاحیه دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت بر عهده محمد سلوکی بود.

پخش کلیپ‌هایی از آزادسازی خرمشهر و شعرخوانی درباره شهید محمد جهان‌آرا، پخش بخش‌هایی از فیلم محمد رسول الله و راهپیمایی‌های اعتراض آمیز مردم جهان درباره ساخت فیلم موهن به پیامبر اکرم و … بخش‌هایی از مراسم افتتاحیه را تشکیل می‌داد.

محمد سلوکی در بخشی از مراسم افتتاحیه اعلام کرد که این برنامه به صورت زنده از شبکه شما و به صورت گلچین از شبکه جهانی جام جم و تعدادی دیگر از شبکه های تلویزیونی پخش می‌شود اما در پایان مراسم شنیده می‌شد که پخش زنده مراسم افتتاحیه از شبکه شما به دلیل عدم هماهنگی مرکز صدا و سیمای کرمان لغو شده است.

در بخش‌هایی از مراسم افتتاحیه امیر تاجیک و اسفندیار قره‌باغی موسیقی زنده‌ای را برای حاضران اجرا کردند اما نکته جالب توجه اجرای سرود «ای ایران ای ایران» که همه مردم آن را با صدای خاص محمد نوری می‌شناسند توسط قره‌باغی بود که این مطلب تعجب حاضران را در برداشت.

در مراسم شب گذشته از قاسم بخشی ، مستندساز حوزه دفاع مقدس توسط وزیر ارشاد،‌استاندار کرمان، مدیر کل ارشاد کرمان و دبیر جشنواره مقاومت تجلیل شد.

در این مراسم سینماگران مختلفی مانند حبیب‌الله کاسه‌ساز، محمدهادی کریمی، علیرضا رییسیان، محمدرضا شریفی‌نیا، قاسم زارع، عبدالرضا اکبری، محمود گبرلو، میلاد کی‌مرام، سعید سعدی، محمدعلی باشه‌آهنگر، علی عطشانی، جواد اردکانی، سیدهادی منبتی، اکبر نبوی، جابر قاسمعلی، پریوش نظریه، مهدی فیوضی، علی شاه‌حاتمی، جمال شورجه، یدالله صمدی، حسین ترابی، مهدی سجاده‌چی، مهرداد خوشبخت، محمد کاسبی، انسیه شاه‌حسینی، رضا درستکار، رهبر قنبری، مرجان اشرفی‌زاده و جمعی از مسئولین استانی و هنرمندان دیگر حضور داشتند.

استقبال از افتتاحیه جشنواره مقاومت باعث شده بود که سالن آمفی‌تئاتر دانشگاه باهنر کرمان، مملو از حاضران باشد و جمعی از حاضران مجبور به حضور در جایگه در نظر گرفته شده در حیاط دانشگاه باهنر باشند.

کارگردانی مراسم افتتاحیه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت را محمد حیدری بر عهده داشت.

۳ مهر ۱۳۹۱

منبع خبر : kerman.isna.ir

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه ما در فیس بوک اشتراک گذاری شاتا