پارچه های مناسب در صنایع دستی

پارچه های مناسب در صنایع دستی و استفاده در انواع سوزن دوزی
پارچه های مناسب در صنایع دستی بسیارندکه هرکدام ویژگی خاص خود را داراست و جهت نوع خاصی از سوزن دوزی ها در رودوزی های سنتی ایران مورد استفاده قرار می گیرد و اغلب منحصر به منطقه ای خاص است مانند پته دوزی کرمان ، این پارچه ها عبارتند از :
آلن شن

که نوعی از تور سوزنی بافت است . محیط طرح با نخ های سنگین ( اغلب ابریشم ) برروی شبکه حریراحاطه می شود . نام آن از نام شهری در فرانسه مشتق شده است و تور تجملی می باشد . نوعی از آن به طورمنظم در تمام پارچه تکرار شده است ، بدون این که شبکه ای توری و نیز خطوط حاشیه ای منحنی دور طرح را احاطه کند .
ابریشم

الیاف طبیعی و پروتئینی است که شاهزاده ای چینی در ۵۰۰۰ سال پیش آن را کشف کرد . فیلامنت را از پارچه باز کردن پیله کرم ابریشم تهیه می کنند . پارچه ابریشمی سبک وزن ، در زمستان گرم و در تابستان خنک است . پارچه ای محکم و با ظاهری ظریف و لطیف و مقارم در برابر چروک و دارای درخشندگی خاصی است . پارچه ابریشمی تجملی است .
دربسیاری از موارد الیاف مصنوعی جایگزین آن شده است و نام های قبلی را که فقط برای پارچه های ابریشم طبیعی به کار می رفت نیز حفظ کرده است . مانند ابریشم چینی ، ابریشم هونا ، پونژه ، شانتوگ ، کرپ دوشین و سورا . هنگامی که ابریشم را با الیاف دیگر مخلوط می کنند و پارچه می بافند معمولا به دلیل کاهش قیمت آن است . گاهی ابریشم را با الیاف دیگر برای ایجاد اثر خاصی در ظاهر پارچه مخلوط می کنند که این نوع پارچه ها معمولی نیستند .

ابریشم چینی
پارچه ابریشمی با بافت ساده ، شفاف ، سبک وزن که در چین و ژاپن بافته می شود نخ های تاروپود یکنواخت و منظم و بسیار نرم هستند که رنگ می شوند و یا برروی آنها چاپ می کنند .
منشا و اصل این پارچه از نخ ابریشم کرم بومبیکس است که در ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در چین بافته شده و امروزه کاملا با الیاف مصنوعی جا به جا شده است . پارچه ابریشمی برای و لباس آستر و روسری کاربرد دارد .

ابریشم خام
ابریشمی را گویند که از روی پیله باز شده است و هنوز صمغ یا سیریش آن کاملا گرفته نشده است و ممکن است از ابریشم دو فیلامنت و یا یک فیلامنت تشکیل شده باشد . وقتی پیله را برای تولید ابریشم انتخاب می کنند پروانه را درداخل پیله خفه می کنند بنابراین پروانه برای خارج شدن پیله را پاره نمی کند و فیلامنت یکسره خواهد بود .
گاهی از روش فریز کردن و ذخیره پیله ها استفاده می کنند که در آن صورت پروانه به جای خفه شدن به خواب می رود . در این روش سیریش ابریشم با حرارت اضافی به ابریشم غیر طبیعی و تقلبی تغییر خواهد کرد و ابریشم مرغوب تر را با ضایعات کم می توان از روی پیله باز کرد . کلمه ابریشم خام را گاهی به نادرست برای نخ ابریشم وحشی به کار می برند .

اتومان
پارچه محکم ، سنگین ، شفاف با بافت تافته ( ساده ) با خطوط ریب برجسته افقی و با عرض های متنوع و گوناگون است که در اصل از نخ تار ابریشمی و پود پشمی بافته می شد. امروزه آنرا با الیاف مصنوعی می بافند. پود در خطوط برجسته آن از پود پارچه قبلی و یا بنگالین بزرگتروگردتر است. گاهی پود آن را ازنخ پنبه استفاده می کنند که تارآنرا کاملا می پوشاند. این پارچه برای لباس های شب که به دوربدن پیچیده میشود، کت ها وپالتوها ، لباس های فارغ التحصیلی ، مبلمان و پرده استفاده می شود.

اورگاندی
پارچه ای آهاردار، همراه با طرح ، بافته شده با نخ های لطیف است که در رنگ های متنوعی وجود دارد. این پارچه برای برودری دوزی مناسب است و نوع ساده آنرا می توان برای لایی و یا لباس بچه به کار برد.

اسکریم
پارچه ای شل بافت و شبکه ای تورمانند با بافت ساده است که معمولا از پبیه کارد و یا شانه شده دولا به رنگ های سفید ، کرم و یا طبیعی و خود رنگ و یا نایلون و دیگر الیاف مصنوعی بافته می شود. این پارچه را ممکن است با نخ های تار و چود رنگ شده و با طرح راه راه و یا چهار خانه و یا ذر رنگ ساده ببافند و یا روی آن را چاپ کنند . این پارچه برای پرده و لباس تابستانی استفاده می شود . پرده آن به پرده رنگی اسکریم معروف است.

انواع اصلی و مهم ریون
ویسکوزریون که به روش متداول تهیه می شود خیل محکم نیست ، به ویژه وقتی مرطوب باشد.
پلی نوزیک ریون که درسال های اخیر با روش پیشرفته تراز ویسکوز ریون تهیه می شود آب رفتگی و کشسانی کمتری دارد.
کوپرآمونیوم ریون با روش پیشرفته ترکه فیلامنت های بسیار ظریف تشکیل می دهد و پارچه تهیه شده ازاین الیاف نرم و لطیف و ظریف تراز نوعی هستند که از ویسکوز ریون تهیه می شود.

اورگاندی
پارچه لطیف و نرم شبیه حریر و سبک ، شل بافت است که از پنبه یا الیاف مصنوعی که از نخ یک لا وشانه شده با نمره نخ نازک و خصوصیات پارچه خشک با تکمیل شفاف شدن دایم تهیه می شود این پارچه برای پرده ، بلوز، لباس عصرو شب و نوارهای تزیینی کاربرد دارد.برای اینکه کمی حالت شختی جزیی به پارچه اورگاندی بدهند تکمیل دایمی بر روی آن انجام می دهند و با حل شدن سطح جزیی پنبه آنرا کمی سخت می کنند و یا با مواد شیمیایی و تکمیل سلولز شرایطی درپارچه ایجاد می کنند که می تواند دربرابر چند بار شستشو خاصیت خود را حفظ نماید و مقاومت کند.

اورگانزا
پارچه نازک و ابریشمی ، شفاف و براق با بافت تافته و خیلی ظریف است که کمی آنرا سخت می کنند . این پارچه برای لباس عروس ، شب ، بلوز و نوارهای تزیینی استفاده می شود و گران قیمت است . امروزه آنرا از الیاف ریون تهیه می کنند.

اوسنابرگ
پارچه پنبه ای محکم ، خشن با بافت تافته به رنگ خاکستری تیره ، چاپ شده راه راه ، چهارخانه و یا فانتزی است . این پارچه به صورت ضخیم یا با ضخامت متوسط با نمره نخ پایین و خشن ترازنخ پارچه ملافه ای که جزء ملافه های ضخیم طبقه بندی می شود . ممکن است از ضایعات پنبه و با کیفیت نامرغوب آن را تهیه کنند که درصد زیادی ازآن بدون آن که تکمیلی روی آن انجام شود برای کیسه استفاده می شود . موارد کاربرد آسترکفش و پوتین ، پوشش روی لوله های پمپ ، پارچه برای دکوراسیون ، لباس کار، حوله، پارچه برای ضد آب کردن پوشش جعبه ها ، روکش تشک ، پارچه برای اندود کردن با قیر، پوشش خطوط نقل وانتقال جهت محافظت درمقابل رطوبت است.
نام این پارچه ازشهراوسنابرگ درآلمان که نخستین باراین پارچه را درآنجا ازالیاف کوتاه کتان تولید کرده اند گرفته شده است . پارچه اصلی و اولیه را اغلب از نخ رنگ شده ی آبی – سفید و قهوه ای – سفید به صورت راه راه و با چهارخانه ویا با یک رنگ می بافتند که برای لباس کاردرهمان محل به کار می رفت.

باتیس
ازنخهای ظریف کتانی ، بافته شده است که می تواند به صورت نقش دار یا در رنگهای مختلف بافته یا چاپ شود. گاهی اوقات به صورت برودری و مورد استفاده لباس های تابستانی وپاییزه است.

باتیست
پارچه لطیف و نازک وسبک وزن گاهی حریرازالیاف پشم یا پنبه یا مصنوعی با بافت ساده که برای بلوزو زیرپیراهنی ولباس های زیرو دستمال ، لباس نوزاد ، لباس خواب و آستر کلاه نوزاد مناسب است . پارچه به نام بافنده فرانسوی باتیست نامیده می شود.

باتیک
روش رنگرزی پارچه در کشور اندونزی که از موم به عنوان مقاوم استفاده می شود . بدین معنی که بعضی قسمتهای پارچه را که نمی خواهند رنگ شود با موم می پوشانند سپس پارچه را رنگ می کنند و طرح های سفید و رنگ نشده در زمینه پارچه رنگ رنگ شده بوجود می آید و سپس موم را پس از رنگرزی از روی پارچه برطرف می کنند و معمولا رنگهای آبی ، قهوه ای و نارنجی به کار می برند.
ممکن است این مرحله برای فراهم کردن طرح های چند رنگ تکرار شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه ما در فیس بوک اشتراک گذاری شاتا