راهنمای خرید تابلو فرش

اگر جایی رفتید و به شما گفتند که این فرش شناسنامه دارد کمی شک کنید، شناسنامه فرش یعنی دقیقا قسمتی که شما آن رو نمی بینید و آن پشت فرش هست.


  
    3- با دقت کردن به پشت فرش می توا نید دقیق بودن شانه های که بافنده زده را بفهمید.
    4- وقتی به پشت فرش نگاه کنید می توا نید به بعضی کجی های فرش پی ببرید ( البته وقتی فرش یا تابلو فرش داخل قاب هست باید اینطوری متوجه شو ید. چون ممکن است قاب کجی های فرش رو پوشانده باشد در غیر اینصورت اگر فرش به صورت بدون قاب به شما عرضه شود می توا نید با چشم یا گذاشتن دو طرف فرش روی هم کجی های آن رو ببینید.)
    
    
    5- شما با نگاه کردن به چله می توا نید نوع آن را تشخیص بدید که ابریشم هست یا نخ هست.
    
    6- وقتی که دقیق به تابلو نگاه کنید خامه آن را بهتر می توا نید بسنجید. رایج هست که می گو یند که اون نقاطی که می درخشد ابریشم هست. این حرف تا حدی درست است .اما تاحدی هم خیر چون ممکن است ابریشم هایی باشد که درخشندگی نداشته باشد اما به کار ظرافت داده باشد.
    
    7- خیلی از اوقات میگو یند که امضاء یا نام فلان استاد بافنده زیر تابلو بافته شده، حقیقت این هست که در بحث رفو و مرمت فرش و سایر فنون نظیر آن این امکان هست که روی فرشی که هیچ امضاء یا نوشته ای نیست، بشود چیزی رو قرار داد. شما باید خیلی حرفه ای باشید که متوجه شو ید. بنابراین توصیه ما این است که در این مواقع از کسانی خرید کنید که به آنها اعتماد دارید یا از خود آن بافنده، فرش یا تابلو فرش را بخرید.
    
    
    8- برجسته بودن فرش: سوالی که برای اکثر خریداران پیش می آید این است که چطور وقتی تایلو رو می بافتند اینطور برجسته شده؟! باید گفت که این اتفاق در هنگام بافت نمی افتد این مسئله بعد از بافت توسط پرداختچی اتفاق می افتد و پرداخت یک هنر محسوب میشود. چه بسا فرشهایی زیبایی بافته شده که در اختیار پرداختچی بدون مهارت قرار گرفته و کل زحمت بافنده را از بین می برد و چه بسیار پرداختچی های ماهری هستند که عیوب فرش رو از طریق پرداخت می گیرند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه ما در فیس بوک اشتراک گذاری شاتا